Contact
Subscribe to our newsleter
Free Design Software
rfq rfq

Firmy ArcelorMittal wraz z Conserval Engineering opracowały technologię słonecznego ogrzewania powietrza - SolarWall®

Firma ArcelorMittal, podejmując współpracę ze światowym liderem w dziedzinie ogrzewania energią słoneczną - Conserval Engineering, stworzyła system SolarWall®, przełomową technologię, która wykorzystuje promieniowanie słoneczne do ogrzewania budynków, redukując tym samym koszty ogrzewania aż do 50%.

Zastosowanie instalacji w nowej technologii, które wykonane są w całości ze stali i są zintegrowane z samym budynkiem, przyczyni się znacząco do osiągnięcia celów wyznaczonych przez strategię UE 2020, mówiących o zwiększeniu o 20% wykorzystania energii odnawialnej.

SolarWall® będzie produkowane przez zakład ArcelorMittal Haironville, stanowiący część oddziału ArcelorMittal Construction we Francji, dla SolarWall Europe.

Technologia ta jest już stosowana w tysiącach budynków handlowych, przemysłowych czy rolniczych na całym świecie.

Istotny przełom, jaki miał miejsce w obowiązujących na terenie UE regulacjach, spowodował powstanie nowych możliwości powszechnego zastosowania technologii słonecznego ogrzewania powietrza wentylacyjnego, takich jak SolarWall®. Oprócz tego wprowadzono także inne standardy Europejskie, takie jak EN13339, które wymuszają konieczność stosowania wentylacji świeżego powietrza, ze względu na coraz szczelniejsze poszycia wierzchnie budynków. Zmiany te wpasowują się idealnie w filozofię stosowania technologii SolarWall®, która jest w stanie efektywnie ogrzać duże masy powietrza.

Jak to działa?
SolarWall® to zintegrowany z budynkiem system wykorzystujący energię słoneczną do naturalnego podgrzewania powietrza wentylacyjnego, dostarczanego później do budynku, zapewniając w ten sposób odnawialne źródło ciepła. System instalowany jest, jako dodatkowa powłoka budynku, w celu stworzenia przestrzeni powietrznej. W skład instalacji SolarWall® wchodzi kolektor wykonany z elementów z fabrycznie powlekanej stali wyprodukowanych przez ArcelorMittal Contrisson, umożliwiający efektywną absorpcję energii słonecznej. Jest on odporny na korozję oraz posiada tysiące starannie zaprojektowanych perforacji, rozmieszczonych na jego powierzchni, dzięki którym zapewniony jest dopływ ogrzewanego powietrza.

Promienie słoneczne padając na powierzchnie stalowej powłoki, umożliwiają absorpcję energii, podgrzewając powierzchnie i wytwarzając termiczną warstwę graniczną. Następnie ogrzane powietrze znajdujące się na powierzchni kolektora zostaje zassane przez otwory perforacyjne do wnętrza systemu wentylacyjnego budynku. Po zamontowaniu systemu, nie wymaga on praktycznie żadnej konserwacji przez ponad 30 lat, co przyczynia się do jeszcze większego obniżenia kosztów.

Coraz większa presja wywierana na projektantów budynków prywatnych jak i publicznych, aby były one przyjazne dla środowiska, zapoczątkowała trend w kierunku zwiększenia efektywności i holistyczności rozwiązań systemów ogrzewania. Może być to połączone z wykorzystaniem istniejących technologii stosowania energii odnawialnych, których celem jest zwiększenie efektywności energetycznej i obniżenie emisji CO2. Technologia SolarWall® to nowe rozwiązanie przeznaczone dla sektora handlowego, przemysłowego i usługowego, dające możliwość jednoczesnego ograniczenia kosztów działania oraz emisji CO2.” - powiedział dyrektor wykonawczy ArcelorMittal Construction, Jean Christophe Kennel.

John Hollick, dyrektor wykonawczy grupy SolarWall, dodaje: „Jesteśmy podekscytowani możliwością współpracy z ArcelorMittal oraz zaoferowania taniej technologii SolarWall®, stanowiącej ciekawe rozwiązanie, umożliwiające Europie spełnienie wymagań stawianych przez wyznaczone poziomy stosowania energii odnawialnej.”


Powered by aware