Transparentna konstrukcja portu rzecznego Vienna City ze stropem Cofraplus® 77

Cumowisko Twin City Liner, rzecznego połączenia rejsowego między Wiedniem a Bratysławą, posiada imponującą, podłużną konstrukcję stalową, częściowo wysuniętą ponad wodę. Firma ArcelorMittal Construction Austria dostarczyła 2000 m2 blach profilowanych do stropów zespolonych Cofraplus® 77.

Szczegółowe informacje

75 kilometrów rzeką w jedyne 75 minut

Szybka linia żeglugowa Twin City Liner, między dwoma najbliżej położonymi stolicami w Unii Europejskiej, istnieje od lat. W jej ramach pływają już dwie jednostki linii DDSG Blue Danube, wykonując ponad 70-kilometrowe rejsy w czasie tylko 75 minut.

Od lata 2010 roku działa już nowe cumowisko City Liner. Przejrzysta konstrukcja stalowa o długości 127 m wyrasta z nabrzeża Franciszka Józefa przy Schwedenplatz, częściowo nad Kanałem Dunajskim, i obejmuje dwie i pół kondygnacji.

Pod względem urbanistycznym konstrukcję można uznać za most przebiegający równolegle do nabrzeża Franciszka Józefa. Jedynie zakręcone rampy na obu końcach łączą się z istniejącą ścianą nabrzeża.

Transparentna konstrukcja

Pod względem architektonicznym przejrzysta budowla przypomina statek unoszący się nad wodą.

Lekko opadająca rampa prowadzi od ściany nabrzeża do kas biletowych i strefy organizacji wystaw i imprez. W sąsiedztwie urządzono restaurację i kawiarnię. Rozmieszczenie tych stref na jednym poziomie, w połowie wysokości między nabrzeżem a jego otoczeniem, umożliwia maksymalną elastyczność użytkową dla organizacji imprez i wystaw.

Idąc od nabrzeża rampą pod górę dochodzi się do tarasu słonecznego i kawiarni, z której rozpościera się panoramiczny widok na Kanał Dunajski, Schwedenplatz i sąsiednie kwartały kamienic.
Zarówno z restauracji, jak też i z kawiarni, można bezpośrednio przyglądać się rzece, a przesuwne okna, które można otwierać, stwarzają w lecie atmosferę tarasu.

Konstrukcja jest zadaszeniem właściwego miejsca wsiadania na statek na pirsie nabrzeżnej promenady wzdłuż Kanału Dunajskiego; jest też ochroną przed czynnikami atmosferycznymi.

Stalowa konstrukcja

Zaprojektowana przez Werkraumwien konstrukcja nośna bazuje na stalowej konstrukcji szkieletowej. Ramię wspornika wysuniętego poprzecznie do budynku, aż do połowy jego szerokości, nad Kanałem Dunajskim, zrealizowano za pomocą poprzecznej ramy z centralnym punktem podparcia. Trzy poziomy szkieletu, wraz ze szkieletem centralnym o wysokości kondygnacji, który łączy wszystkie pięć punktów podparcia razem mając maksymalną rozpiętość 41 m. Od strony lądu konstrukcja jest jednopoziomowa, od strony rzeki natomiast konstrukcja posiada dwie kondygnacje. Kompozytowe dźwigary stalowe przebiegają poprzecznie do poszczególnych poziomów, zaś żebrowany strop żelbetowy, z lekkiego betonu na szalunku traconym, tworzy strop kondygnacji. Strop ten wspomaga strefę nacisku dźwigarów stalowych, a także usztywnia całą konstrukcję.

Konstrukcja nośna przenosi ciężar na łącznie pięć punktów:

  • dwie, wylewane z betonu ściany nośne, umożliwiające ruch wzdłużny budowli i zapobiegają rozszerzaniu się pod wpływem temperatury,
  • trzy grupy słupów stalowych, które w połączeniu z żelbetowymi fundamentami stanowią usztywnienie poprzeczne i podłużne budynku.

Fundament konstrukcji wykonano z żelbetowych płyt fundamentowych oraz pionowych i ukośnych mikropali. W pierwszej kolejności jednak wzmocniono podłoże metodą palowania.

Szczegóły projektu

  • Wiedeń
  • Austria
  • Architekt:
    fasch&fuchs
  • 2009 - 2010
  • Klient: 
    Wiener Donauraum Länden und Ufer Betriebs- und Entwicklungs gmbh
  • Biuro inżynieryjne:
    werkraum wien
  • Wykonawca:
    vasko&partner
  • Oświetlenie:
    Thomas Hamann
  • Zarządzanie projektem:
    Reinhard Muxel
  • Zespół WBW
    Corinna Eger, Thomas Mennel, Reinhard Muxel
  • Renowacja:
    behf architects
  • Zdjęcia:
    Margherita Spiluttini & ArcelorMittal Construction Austria