Contact
Subscribe to our newsleter
Free Design Software
rfq rfq

PROJEKT i REALIZACJA


 • Baku
 • Azerbejdżan
 • Architekt:
  ARUP & Wood Bagot
 • 2011 - 2013
 • Klient:
  Azerbaijan Airlines
 • Wykonawca:
  Okyanus Group Istanbul
 • Biuro inżynieryjne:
  Buro Happold
 • Zdjęcia:
  Okyanus Group Istanbul

SZCZEGÓŁY i LINKI


  Karta produktu: Blachy dachowe Hacierco

Nowy terminal imienia Heydara Aliyeva na Międzynarodowym Lotnisku w Baku


Nowy terminal jest nowoczesnym budynkiem zaprojektowanym zgodnie z najnowszymi osiągnięciami technologii lotniczej, zapewniającym pasażerom komfort oraz bezpieczeństwo. Jego niepowtarzalna, estetyczna forma charakteryzuje się trójkątnym kształtem o zaokrąglonych krawędziach, zwężającą się fasadą oraz półprzeźroczystym dachem. ArcelorMittal Projects został wybrany przez Okyanus Group Istanbul na dostawcę blach dachowych Hacierco produkowanych przez ArcelorMittal Construction Polska.

Budowa nowego terminala rozpoczęła się w maju 2011 roku z zamiarem przekształcenia Międzynarodowego Lotniska w Baku w centrum transportowe dla całego regionu kaukaskiego. Budynek, oficjalnie oddany do użytku w październiku 2013 roku, trzykrotnie zwiększył pojemność lotniska i aktualnie obsługuje loty międzynarodowe, zaś istniejący terminal jest obecnie wykorzystywany tylko do obsługi lotów krajowych. Dzięki łącznej powierzchni użytkowej obejmującej 58 000 m2 na 4 piętrach, nowy terminal będzie w stanie obsłużyć 3 miliony pasażerów rocznie. Pas startowy długości 4 000 m oraz trzynaście rękawów pasażerskich pozwala na przyjęcie ośmiu samolotów jednocześnie. W ramach projektu wybudowano także nową wieżę kontroli lotów.

Niepowtarzalny i nowoczesny design
Projekt budynku, opracowany przez pracownię Arup we współpracy z firmami Woods Bagot i Buro Happold, jest oparty na kształcie trójkąta z zaokrąglonymi krawędziami i kątami. W pełni przeszklona, zwężająca się fasada nadaje budynkowi charakterystyczny wygląd. Jego innowacyjny, organiczny kształt wpuszcza naturalne światło przez fasadę i półprzeźroczysty dach. Świetliki w dachu stanowią integralną część stalowej konstrukcji.

Ze względu na fakt, że Baku leży w strefie aktywnej sejsmicznej, należało opracować kompleksowe rozwiązanie inżynierskie, które uwzględniałoby potencjalną aktywność sejsmiczną. Z tego względu wykonano połączoną analizę obszaru konstrukcji oraz betonowego fundamentu i zaprojektowano system wytrzymałej konstrukcji ramowej. Zespół projektowy z ArcelorMittal Construction Polska uczestniczył w tych obliczeniach i wspierał wykonawcę swoją wiedzą techniczną. Profile Hacierco 150/280 o grubości 0,75 mm osiągnęły najlepsze właściwości odpowiednie dla nowego dachu terminala. Dostarczono 25 000 m2 poszycia ze stali w gatunku S 320 GD oraz Z 275, galwanizowanej z powłoką 15µm w kolorze białym RAL 9010.

Głównym celem projektanta było stworzenie atrakcyjnego, nowoczesnego obiektu z komfortowymi przestrzeniami wewnętrznymi, w których pasażerowie mogą czuć się komfortowo i bezpiecznie. Zaprojektowane z rozmachem, naturalnie oświetlone przestrzenie oraz piękne widoki przyczyniają się do zapewnienia komfortowej atmosfery.

Obsługa pasażerów skupiona jest na dwóch głównych piętrach budynku terminala z pionowym przepierzeniem oddzielającym strefy przylotów i odlotów. Na parterze znajdują się pomieszczenia odbioru bagażu, łazienki oraz poczekalnie klasy biznes. Ponadto w terminalu znajdują się luksusowe sklepy oraz miejsca do odpoczynku.

Stosunkowo nieprzyjazne i zmienne warunki klimatyczne oraz zróżnicowana ilość pasażerów w ciągu doby odegrały ważną rolę w projektowaniu mediów w budynku. Architekci i inżynierowie ściśle ze sobą współpracowali, aby stworzyć wielofunkcyjny projekt, pozwalający na zoptymalizowanie działań przy jednoczesnej redukcji kosztów. Zmniejszenie zużycia energii osiągnięto dzięki wprowadzeniu aktywnej kontroli oświetlenia, kontroli klimatyzacji, dynamicznemu systemowi operacyjnemu i systemowi odzyskiwania energii. Wszystkie te wysoce innowacyjne technologie przyczyniają się do efektywności ekologicznej terminala, który charakteryzuje się niskim śladem węglowym w porównaniu z innymi obiektami tego rodzaju w regionie.

Równocześnie z budową nowego terminala poddano renowacji istniejący terminal: starą fasadę rozebrano i zastąpiono metalową siatką z dodatkowym wypełnieniem; taki projekt pozostaje w większej harmonii z przylegającym nowym budynkiem.

Tekst: Constructalia, Marek Szczęsny ArcelorMittal Construction Polska, Peter Boehnlein ArcelorMittal Construction Projects

Powered by aware