Contact
Subscribe to our newsleter
Free Design Software
rfq rfq

PROJEKT I REALIZACJA

 • Shanghaj
 • Chiny
 • Architekt :
  KPF - Kohn Pedersen Fox
 • 2008
 • Zleceniodawca :
  Shanghai World Financial Center Corporation, konsorcjum Mori Building Company
 • Biuro projektów :
  LERA - Leslie E. Robertson & Associates
 • Wykonawca :
  China State Construction Engineering Corporation
  Shanghai Construction Group
 • Fotograf :
  ©Mori Building Co. Ltd.


SZCZEGÓŁY I LINKI

Shanghai World Financial Center


Wieża Światowego Centrum Finansów w Szanghaju, wraz ze swymi 101 piętrami to symbol handlu i kultury, który zwraca szczególną uwagę na krytyczne położenie tego chińskiego miasta i jego funkcję jako globalnej stolicy. Pod koniec roku 2008 okazuje się być najwyższym budynkiem na świecie (492 metry, 1.614 stóp) oraz zajmuje pierwsze miejsce pod względem najwyżej zajętej przestrzeni (474 metrów, 1.555 stóp). Także nigdy wcześniej nie skonstruowano obserwatorium położonego na tej wysokości.

Usytuowana w dzielnicy finansowej Szanghaju Pudong, okolicy charakteryzującej się powołaniem finansowym zapoczątkowanym w latach dziewięćdziesiątych jako skupisko interesów narodowych, z początku miała pełnić różnorodne funkcje. SWFC jest prawdziwym, pionowym miastem, które od dołu po samą górę zawiera: hall oraz przestrzenie handlowe i restauracje, biura i pomieszczenia do organizacji konferencji, najwyższy na świecie hotel (Park Hyatt Shanghai, znajdujący się pomiędzy 79 a 93 piętrem).

Jej forma – prosta, ale jednocześnie wywierająca ogromne wrażenie, składa się z przecięcia dwóch, wyprofilowanych łuków oraz graniastosłupa o kwadratowej podstawie – to właśnie dzięki niej budynek jest wyjątkowo wydajny: począwszy od szerokiej podstawy pięter u samego dołu budynku, aż po biura znajdujące się na piętrach biegnących w linii prostej, od samego szczytu wieżowca, aż po pokoje hotelowe. Fasada budynku, jego struktura i systemy mechaniczne są silnie zintegrowane i zorganizowane w modułowy system, który powtarza się co 13 pięter. W ten sposób ułatwiono budowę wieży oraz instalację jej elementów. Zredukowano również czas potrzebny na konstrukcję, odpadki materiałowe oraz niewydajność strukturalną. Najodważniejszą cechą formy budowli jest portal na samym jej szczycie.

Strategie dotyczące nośności SWFC skupiły się na zredukowaniu energii potrzebnej na wyprodukowanie elementów i skonstruowanie budynku poprzez zmaksymalizowanie jego wydajności, zminimalizowanie ilości zużytych materiałów oraz zracjonalizowanie geometrii struktury.

Najwyższe na świecie obserwatorium
Sky Walk jest najwyższą na świecie przestrzenią dostępną dla publiczności. Usytuowane na setnym piętrze wieży, na wysokości 474 metrów (1555 stóp), obserwatorium stało się jednym z najbardziej spektakularnych miejsc turystycznych, oferujących niezapomniany widok. Obserwatorium jest wysokie na siedem pięter, zajmuje poziomy od 94 do 100. Rozciąga się z niego niespotykany nigdzie indziej widok na Szanghaj, ulice dzielnicy oraz rzekę Huangoou.

Struktura oraz materiały
Struktura nośna tego drapacza chmur składa się z jądra głównego z cementu zbrojonego oraz z ogromnego szkieletu stalowych dźwigarów i kolumn.
Po raz pierwszy w Chinach stalowe elementy składowe tak wielkiej struktury wykonano przy użyciu specjalnego, stalowego kształtownika: profile Jumbo (W14''x16'') zrealizowane z gatunku stali typu Histar® (ASTM A913-Grade 50) gwarantując wysoką wytrzymałość oraz – w porównaniu ze stalą o tradycyjnym stopniu – możliwość zastosowania niewielkich przekrojów. Podczas realizacji tego projektu wykorzystano 13000 ton stali, z czego 10000 ton specjalnej stali Histar®, dostarczonej przez ArcelorMittal.

Efekt połączenia ziemi z niebem osiągnięto dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów, które bazują na idei wykorzystania harmonijnego kontrastu elementów. Podstawa wieży wykończona do wysokości 24 metrów nieobrobionym granitem zapewnia stabilność i mocuje wieżę przy podłożu. W przeciwieństwie do głównej struktury wykończonej szklaną elewacją, która odbija niebo oraz sprawia, że budynek staje się wizualnie lekki. Studio architektoniczne KPF wykorzystało szyby zespolone specjalną powłoką o wysokich osiągach w taki sposób, by zadowolić osoby o najbardziej wyszukanych gustach estetycznych, ergonomicznych i środowiskowych. O bezpieczeństwo budynku zadbano już w pierwszych fazach jego konstruowania. Co około 12 pięter wybudowano tak zwane "piętro bezpieczeństwa", na którym można się schronić w razie potrzeby.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo przeciwpożarowe, wyjścia ewakuacyjne oraz plan rozprzestrzeniania się ognia i dymu zostały zaprojektowane przy wykorzystaniu konceptu mającego za zadanie uzyskanie jak najlepszych wyników (gwarantuje on bezpieczeństwo większe niż to, które wymagane jest zgodnie z przepisami prawa). Przeprowadzone na komputerze symulacje w zdecydowany sposób wpłynęły na zmodyfikowanie niektórych szczegółów projektu (szerokość schodów, umiejscowienie wyjść ewakuacyjnych) i znacznie skróciły czas potrzebny na wyjście z budynku podczas akcji ewakuacyjnych.

Ponieważ struktura Światowego Centrum Finansów w Szanghaju składa się ze stali i betonu, poprzez odpowiednie wykonanie projektu, możliwym stało się zagwarantowanie optymalnej ochrony przeciwogniowej oraz wytrzymałości całej struktury ze stali, zachowując jednocześnie odważną i niepowtarzalną formę budynku.

Zdjęcia i wizualizacje:
Zdjęcia 1,2,3,4,5,6,7,8a,9,10,11,12,13a,14a,14b © Mori Building Co. Ltd.
Zdjęcia 8b,13b © Johnny Marsch.
Plany, przekroje, elewacje i szczegóły konstrukcyjne © KPF
Model: w rzędze górnym: 1©KPF; 2©Richard Tengurian; 3©Keisuke Hiei/KPF
          w rzędzie dolnym: 1©Mori Building Co. Ltd.; 2©KPF

Powered by aware