Contact
Subscribe to our newsleter
Free Design Software
rfq rfq

PROJEKT I REALIZACJA


 • Zagrzeb
 • Chorwacja
 • Architekt:
  Milan Šosterič
 • 2009 - 2014
 • Klient:
  Miasto Zagrzeb, Chorwackie Ministerstwo Nauki, Technologii i Edukacji, Uniwersytet Zagrzebski
 • Wykonawca:
  Nexe
 • Zdjęcia:
  © Arval by ArcelorMittal

SZCZEGÓŁY I LINKI


  Product sheet: Muralys
  Karta produktu: Panele ST

Akademia Muzyczna w Zagrzebiu


Budynek Akademii Muzycznej w Zagrzebiu jest muzyczną świątynią miasta i ikoną chorwackiej architektury. Po ponad stu latach wynajmowania powierzchni w różnych lokalizacjach wszystkie wydziały akademii znalazły się pod jednym dachem. Do pokrycia charakterystycznej zakrzywionej formy w tęczowych kolorach firma ArcelorMittal Construction dostarczyła blachy stalowe z powłoką Muralys.

Nowy budynek Akademii Muzycznej został zaprojektowany przez chorwackiego architekta Milana Šosteriča, który został wyłoniony w konkursie zorganizowanym w 2004 roku. Podstawowym wymogiem projektu była integracja i renowacja istniejącego budynku Ferimport, znajdującego się na Marshal Tito Square w centrum Zagrzebia. Budynek przemysłowy z lat 60-tych XX wieku jest chronionym zabytkiem architektury, a więc jego forma i podstawowa konstrukcja musiały zostać zachowane. Odnowa uwzględniała rekonstrukcję szkieletu budynku, renowację charakterystycznych przemysłowych fasad i rozbudowę dwóch pięter w tylnej części budynku, w której wprowadzono krzywizny fasady, pokrytej stalową powłoką w tęczowych kolorach.

Na początku realizacji projektu autorzy planowali zachowanie oryginalnej konstrukcji budynku Ferimport i remont jedynie tych części, które tego wymagały. Jednak, gdy w 2009 roku rozpoczęto prace nad renowacją budynku, okazało się, że betonowo–stalowy szkielet konstrukcji był bardzo zniszczony. Wtedy, ze względów bezpieczeństwa oraz w celu wprowadzenia nowych funkcji obiektu, podjęto decyzję o jego zburzeniu i odbudowie w całości.

Po raz pierwszy po 90 latach, wszystkie wydziały Akademii Muzycznej wróciły pod wspólny dach. Budynek ma dwa nowe piętra i oferuje 12 000 m2 powierzchni użytkowej, obejmującej dwa poziomy podziemne i 8 kondygnacji naziemnych. Akademia jest miejscem pracy i kształcenia dla 150 pracowników pełnoetatowych, wielu współpracowników zewnętrznych i 550 studentów. Znajdują się tu sale wykładowe, aule, pomieszczenia biurowe, biblioteka z czytelnią, indywidualne sale prób oraz centra szkoleniowe, dwupoziomowy parking podziemny, studio multimedialne, kawiarnia i dwie sale koncertowe.

Budynek został oddany we wrześniu 2014 roku i jest wyposażony w najnowsze rozwiązania technologiczne, służące użytkownikom budynku jak i wzmocnieniu samej konstrukcji. Należą do nich: specjalny system izolacyjny oraz system zapobiegania rozprzestrzenianiu się drgań w konstrukcji budynku. W celu poprawy izolacji akustycznej, wiele sal, zwłaszcza sale prób umieszczone na półokrągłych wyższych piętrach, są zaprojektowane z zaokrąglonymi i ukośnymi ścianami.

Stal ArcelorMittal
Nowe półokrągłe kondygnacje Akademii Muzycznej pokryte zostały blachą stalową w odcieniach tęczy, którą dostarczyła firma ArcelorMittal Construction. Panele elewacyjne ST pokryte powłoką Muralys należą do linii Arval zaprojektowanej przez ArcelorMittal. Muralys to specjalna technologia nanoszenia powłok, która pozwala umieścić na stalowym podłożu dowolne zdjęcia i obrazy.

Powered by aware