Contact
Subscribe to our newsleter
Free Design Software
rfq rfq

PROJEKT I REALIZACJA

 • Saint Nazaire
 • Francja
 • Architekt :
  Jean-Claude Pondevie, Blanchard Marsault Pondevie Architectes
 • 2005-2009
 • Biuro projektowe :
  Boplan, Aretek
 • Zleceniodawca :
  OCDL Rennes
 • Fotograf :
  Stéphane Chalmeau

SZCZEGÓŁY I LINKI


  Aluzinc®: stal z powłoką aluminiowo-cynkową
  Aluzinc® Florelis - nowy produkt na fasady

Budynek Météor w Saint Nazaire


Zbudowany w jednej z najważniejszych miejscowości na wybrzeżu atlantyckim, budynek «METEOR» stanowi świadectwo dynamizmu ekonomicznego przedmieścia Saint-Nazaire.

W Saint-Nazaire, projekt « Villes-Gare » (Miasto – Dworzec) wpisuje się w rozwój założeń miejskich związanych z komunikacją, działalnością miejską i aspektem mieszkaniowym, na skalę aglomeracji Saint – Nazaire, jednocześnie uwypuklając ambicję stania się ważnym punktem usługowym na poziomie regionalnym.

Projekt ten jawi się jako „wejście do miasta”: pasaż dla pieszych od dworca kolejowego SNCF oraz wjazd dla samochodów od drogi RN471. Zajmuje on około trzydziestu hektarów. Etap prac na lata 2010-2020 obejmuje promień 400 metrów wokół dworca kolejowego. Powierzchnia operacyjna to ponad 100 000 m² przeznaczonych przede wszystkim dla sektora usług i mieszkaniowego.

Na wejściu, już z daleka widnieją dwa wysokie obiekty, natomiast pozostałe obiekty w zabudowie liniowej ciągną się wzdłuż bulwaru Willy Brandt, wzdłuż torów kolejowych.

Fasady: północna i południowa obydwu wielokondygnacyjnych obiektów, wykończone zostały siatką przeciwsłoneczną oraz transparentną (od strony północnej). Natomiast fasady wschodnia i zachodnia ozdobione zostały pionowymi żłobieniami.

Budynki te przeznaczone przede wszystkim pod obiekty biurowe, mieszczą w sobie również różne oddziały administracyjne: agencja Rady Regionalnej, Biuro Departamentu, biura pomocnicze Zakładu Ubezpieczeń, pododdział Regionalnego Wydziału Departamentalnego ds. Wyposażenia …

Jean-Claude Pondevie: wyjątkowa architektura, pozbawiona sztucznych elementów a zarazem bardzo wyszukana.

Obiekty zbudowano nad parkingiem publicznym, dojść do nich można przez labirynt zagospodarowanych, brukowanych zielonych placów i placyków. W tych izolowanych od zewnątrz obiektach, zastosowano jako obudowę Aluzinc® Florelis, blachę o wyglądzie « srebrnego metalu », odbijającą kolory nieba. Kolory te zmieniają się w zależności od stanu nieba i pór dnia.

Przy realizacji tych obiektów duży nacisk postawiono na kwestie związane z ochroną środowiska. Pomieszczenia zajmowane przez Radę Regionalną  (4 500 m2 wykonane w drugim etapie) będą pomieszczeniami zgodnymi z normą BBC (norma dot. obiektów niskoenergetycznych), która od roku 2012 będzie stanowiła ogólnie obowiązujący standard.

Dodatkowe informacje na temat projektu METEOR:

Inwestor: OCDL RENNES
Architekt: Architecture Blanchard Marsault Pondevie
    Boplan SNC Lavalin Bet - inżynier
    Aretek – koordynacja robót
Powierzchnia stropu: około 12 000 m2 powierzchni netto

Realizacja obudowy:
- AXIMA Bouguenais budynki 1 i 2
- SOPRÉMA Carquefou budynek 3
- INTER-PLIAGE, firma specjalizująca się w projektowaniu paneli i kaset obudowy fasad architektonicznych « Spektakl », specjalizująca się w metalu, a w szczególności w alucynku Aluzinc®.

Architekt: Jean-Claude PONDEVIE , 16, rue Jean Jaurès / BP 682 / 85 017 La Roche sur Yon  Cedex

Text: Julien Cescon, ArcelorMittal Flat Carbon Europe

Powered by aware