Contact
Subscribe to our newsleter
Free Design Software
rfq rfq

PROJEKT I REALIZACJA


 • Chantepie, Rennes
 • Francja
 • Architekt:
  Eric Lenoir
 • 2008-2009
 • Klient:
  Rennes Métropole & Mairie de Chantepie
 • Wykonawca:
  Territoires
 • Fotograf:
  Eric Lenoir

SZCZEGÓŁY I LINKI


  Model 360 - przekrój
  Model 460 - plan parteru
  Model 480 - plan parteru
  Karta produktu: Aluzinc®

Domy mieszkalne w Chantepie – nowoczesny styl „Meccano”


W dzielnicy mieszkalnej Rives du Blosne w mieście Chantepie pod Rennes powstało kilka osiedli z prywatnymi domami, wśród których 26 zostało wykonanych ze stali.

Chociaż rejon ten jeszcze nie jest połączony z infrastrukturą publiczną i nie ma większości udogodnień dla mieszkańców, w 6 osiedlach wybudowano domy charakteryzujące się interesującymi rozwiązaniami architektonicznymi, które czynią z nich obiecującą strefę mieszkalną.

26 z tych prywatnych domów zostało zaprojektowanych przez architekta Erica Lenoir’a. Wszystkie wyróżniają się z otoczenia:
•    18 z nich, o powierzchni użytkowej 94 m2, zostało pokrytych czarną powlekaną blachą trapezową
•    3 z nich, o powierzchni użytkowej 117 m2, są pokryte blachą Aluzinc®
•    5 domów, o powierzchni użytkowej 135 m2, jest pokrytych drewnem (z cedru czerwonego)

Eric Lenoir jest zwolennikiem łączenia projektów i sztuki współczesnej w architekturze oraz regularnie organizuje wystawy różnych projektantów: ich celem jest połączenie sztuki współczesnej i miejskiego stylu, aby tworzyć obiekty „idealne”.

W trakcie realizacji projektu budowy domów w Chantepie, nazwanego „Elastycznym Meccano”, architekt rozwinął koncepcję „Archilenoir”. Opisuje ją jako wielowymiarowe podejście oparte na połączeniu stalowej konstrukcji (kolumna – belka) z niezależną, modułową elewacją; połączenie takie stwarza różne możliwości łączenia materiałów, przy zachowaniu spójności koncepcyjnej.

Racjonalizm konstrukcyjny budynków bazuje na wcześniejszych pracach oraz osobistych doświadczeniach architekta. Eric Lenoir projektuje jedynie to, co rzeczywiście można zbudować.

Projekt wyrósł z wizji i specjalistycznej wiedzy na temat kształtowania przestrzeni, połączonych z przekonaniem, że „standaryzacja” nie oznacza całkowitego ujednolicenia wyglądu wszystkich budynków.

W projekcie wykorzystano szereg innowacyjnych metod budowlanych charakteryzujących eksperymentalne, zoptymalizowane budownictwo mieszkaniowe, które koncentruje się na 4  celach: koszcie, jakości, wytrzymałości i czasie realizacji. Tego typu projekty realizowane są przede wszystkim w ramach socjalnych programów mieszkaniowych.

System modułowy, w 100% oparty na stalowej konstrukcji wykonanej z profili walcowanych na gorąco, bazuje na sześcianie o różnych wymiarach.

Domy w Chantepie są zbudowane na palach i składają się z trzech podstawowych wielkości sześciennych: 4,8 m, 3,6 m oraz 2,4 m oraz odpowiednich do tych wielkości modułów pośrednich (4,2 m i 3 m) z ramą konstrukcyjną 0,6 m. Przy budowie domów zastosowano technologie, które są na ogół używane przy budynkach przemysłowych: okładzina elewacyjna z kompozytowych paneli stalowych wykonana z czarnej blachy trapezowej lub blachy Aluzinc®, gips lub drewno w ścianach wewnętrznych i działowych, poszycie dachu z czarnej blachy trapezowej lub blachy Aluzinc® oraz zewnętrzna stolarka aluminiowa.

Aluzinc®

Aluzinc®, używany przede wszystkim z uwagi na swoje walory estetyczne oraz doskonałą odporność na korozję, został wybrany jako okładzina elewacyjna w 3 domach także po to, aby stworzyć kontrast z innymi budynkami, posiadającymi elewacje drewniane lub z czarnej blachy trapezowej. Dzięki metalicznemu połyskowi elewacja ta odbija światło, tworząc atrakcyjne efekty wizualne. Ponadto Aluzinc® jest materiałem konkurencyjnym, który nie traci z czasem swoich walorów estetycznych i doskonale poddaje się obróbce.

Tekst: Constructalia ArcelorMittal

Powered by aware