Contact
Subscribe to our newsleter
Free Design Software
rfq rfq

PROJEKT I REALIZACJA


 • Saint-Etienne-du-Rouvray
 • Francja
 • Architekt:
  Christophe Bidaud Architecte (CBA)
 • 2012
 • Klient:
  Chamber of Commerce and Industry of Rouen
 • Zdjęcia:
  © Arval by ArcelorMittal

SZCZEGÓŁY I LINKI


  Karta produktu: Indaten® trudnordzewiejąca stal
  Karta produktu: Coque MD

Kampus „Integracja Systemów Wbudowanych”


Kampus „Integracja systemów wbudowanych”, znajdujący się we francuskim mieście Saint Etienne du Rouvray jest mekką badaczy technologii motoryzacyjnych. Nowy budynek przypomina karoserię samochodu. Fasada została pokryta trudnordzewiejącą stalą Indaten®, dostarczoną przez firmę ArcelorMittal. Całość pozwala na integrację budynku z zalesionym otoczeniem.

Kampus wyspecjalizowany w integracji systemów wbudowanych powstał w 2012 roku, dzięki czemu po pięciu latach owocnej współpracy Wyższa Szkoła Inżynierii ESIGELEC i Instytut badawczy IRSEEM mają możliwość wspólnego prowadzenia badań technologicznych i transferu innowacji. Zakres działalności kampusu obejmuje kilka dziedzin przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego w tym m.in. systemy nawigacji, wydajne pojazdy ekologiczne, samoloty elektryczne, floty robotów, systemy inteligentnego otoczenia, pomoc osobista, niezawodność oraz systemy elektromobilne i energetyczne.

Projekt architektoniczny budynku został zainspirowany funkcją jaką miał spełniać i światem motoryzacji. Jego wydłużona struktura przypomina karoserię samochodu. Budynki umieszczone pomiędzy Wyższą Szkołą Inżynierii ESIGELEC i Instytutem badawczym IRSEEM pełnią rolę łączników, które jednocześnie mają być widoczne i ukryte tak, aby integrowały się z zalesionym otoczeniem. Pozioma struktura budynku kontrastuje z pionowym rzędem wysokich sosen. Brązowawy kolor stalowej fasady budynku doskonale imituje kolory drewna, zachowując przy tym właściwości ochronne.

Budynek o powierzchni użytkowej 5 000 m2 został podzielony na trzy obszary działań: badania, transfer i innowacje oraz animacja biznesowa. Naukowcy mają do dyspozycji laboratorium, kilka platform poświęconych innowacjom oraz zaawansowany warsztat badawczy.

Projekt architektoniczny został przygotowany przez architektów z biura Christophe Bidaud Architects i łączy świat technologii ze środowiskiem naturalnym. Projekt budynku wyraża dążenie do innowacyjności oraz otwartość instalacji na świat zewnętrzny, zachowując jednocześnie pewną trzeźwość i integralność w projektowaniu. Celem było zaplanowanie funkcjonalnej przestrzeni dla badań w dziedzinie motoryzacji i przemysłu lotniczego oraz zapewnienie najlepszego połączenia funkcjonalności z jakością, aby zagwarantować i utrzymać długoterminową konkurencyjność.

Konstrukcja części budynku mieszczącej laboratoria została wykonana ze stalowych belek i słupów, a część przeznaczona na pomieszczenia biurowe, sale konferencyjne i hol została zaprojektowana w konstrukcji betonowo-stalowej.

Fasada budynku od strony północnej oraz część laboratorium została wykonana z trudnordzewiejącej stali. Ten szczególny rodzaj stali posiada podwyższoną odporność na warunki atmosferyczne, dzięki specjalnej warstwie ochronnej, która tworzy się na jej powierzchni. Stal w brązowawym kolorze stanowi odzwierciedlenie otoczenia i doskonale wtapia się w krajobraz. Fasada budynku składa się z kombinacji elementów pełnych i perforowanych, które zapewniają ochronę przed słońcem. Trudnordzewiejąca stal Indaten® została dostarczona w postaci paneli Coque MD, estetycznego wykończenia oferowanego przez Arval  firmy ArcelorMittal Construction, które to zostały specjalnie opracowane do zastosowania tego specjalnego rodzaju stali. 

Powered by aware