Contact
Subscribe to our newsleter
Free Design Software
rfq rfq

PROJEKT I REALIZACJA


 • Paryż
 • Francja
 • Architekt:
  Frédéric Druot Architecture
  LACATON & VASSAL Architectes
 • 2006 - 2010
 • Klient
  Paris Habitat
 • Biuro inżynieryjne:
  SDI (Synergie et Développement Industriel)
 • Fotograf:
  Frédéric Druot & Philippe Ruault

SZCZEGÓŁY I LINKI


  Karta produktu: Aluzinc®

Odnowienie budynku Tour Bois Le Prêtre


Ten wysoki budynek mieszkalny w XVII dzielnicy Paryża powstał we wczesnych latach 60. ubiegłego wieku i obecnie został nie tylko odnowiony i unowocześniony, ale także całkowicie przeprojektowany zgodnie ze standardami współczesnego budownictwa mieszkaniowego.

Ta 50-metrowa wieża, w której mieści się łącznie 96 mieszkań socjalnych, rozmieszczonych na 16 piętrach, została zbudowana w 1962 roku. Ponieważ z biegiem lat budynek stał się przestarzały pod względem technicznym, jak również warunków życia, właściciel budynku, Paris Habitat, rozważał całkowitą rozbiórkę już w 2006 roku.

Jednak plan ten zarzucono na rzecz nowego, kompleksowego projektu przebudowy, która obejmowała rozbudowę mieszkań poprzez powiększenie konstrukcji pięter w każdej z 4 stron wieży.

W ten sposób można było zwiększyć przestrzeń w pokojach, stworzyć ogrody zimowe i balkony oraz uzyskać większą powierzchnię mieszkalną.
Dzięki podjęciu takich działań udało się podnieść komfort życia mieszkańców, zwiększyć ilość naturalnego światła w pomieszczeniach, poprawić widok z mieszkań, a jednocześnie znacznie zmniejszyć zużycie energii (szczególnie ogrzewania).

Największym wyzwaniem tego projektu był fakt, że mieszkańcy mieli pozostać wewnątrz budynku w czasie trwania prac budowlanych.

Plan przebudowy i rewitalizacji został opracowany przez kilku paryskich architektów: Frédérica Druot, Anne Lacaton oraz Jean’a Philippe Vassal’a.
Projekt rozpoczęto dość dawno, jeszcze w 2005 roku, ale wszystkie zaangażowane strony zgodziły się, że warto było czekać na jego ukończenie, skoro przeprowadzono go we współpracy z mieszkańcami i skoro miał on dotyczyć długoterminowej poprawy warunków ich życia.

Podjęte kroki i efekty projektu przebudowy i rewitalizacji:

 • zmiana organizacji holu: był położony na poziomie ulicy
 • zamontowanie dwóch nowych wind, w celu ułatwienia mieszkańcom przemieszczania się na wszystkich piętrach
 • na piętach stworzono dodatkową przestrzeń dla powiększenia salonów i kuchni z możliwością dobudowy sypialni bądź łazienek. W sumie udało się uzyskać dodatkowe 3 500 m2 powierzchni
 • najważniejszym punktem przebudowy było stworzenie przeszklonych ogrodów zimowych i balkonów na wschodniej i zachodniej elewacji. Przy wymiarach 2 m długości na 1 m szerokości znacząco zwiększają one dopływ naturalnego światła do mieszkań
 • stworzono 4 nowe mieszkania
 • utworzono 7 różnych rodzajów mieszkań (przed przebudową budynek oferował 3 typy mieszkań) dla rodzin o różnej wielkości
 • oprócz izolacji termicznej, nowa elewacja i ogrody zimowe chronią budynek przed dobiegającym z obwodnicy hałasem


Chociaż mieszkańcy doświadczą niewielkiej podwyżki cen czynszu w kolejnych latach, koszty te nie będą tak odczuwalne z uwagi na 50%-ową redukcję zużycia energii.

Powlekana stal Aluzinc® odegrała istotną rolę w estetyce odnowionej wieży tak wewnątrz, jak i na zewnątrz. W środku powlekane paneli Aluzinc® użyto przy sufitach ogrodów zimowych oraz ścianach działowych.

Dzięki wysokiemu współczynnikowi odbicia światła powłoki aluminiowo-cynkowej, Tour Bois le Prêtre błyszczy w promieniach słońca i wyróżnia się na tle otoczenia. Srebrno-metaliczny połysk zachowa się przez długi czas, a to z uwagi na cienką warstwę tlenku glinu, którą pokryto powierzchnię powłoki.

Aluzinc® wzmacnia także ochronę przeciwpożarową kolumn ze stali na zewnątrz – użyto jej na zewnętrznej warstwie powłoki kolumny wraz z rdzeniem izolacyjnym z wełny mineralnej, gwarantującym 90-minutową ochronę REI: zastosowane rozwiązanie oparte jest na innowacyjnym rozwiązaniu zatrzymującym ogień opatentowanym przez firmę ArcelorMittal i opracowanym we współpracy z firmą SDI (Synergy and Industrial Development / Synergia i Rozwój Przemysłowy) Lorraine.

Tekst: J. Cescon & Constructalia

Powered by aware