Contact
Subscribe to our newsleter
Free Design Software
rfq rfq

PROJEKT I REALIZACJA:


 • Libourne
 • Francja
 • Architekt:
  Atelier des Architectes Mazières & Agence Ragueneau et Roux
 • 2009
 • Klient:
  SDIS 33
 • Zdjęcia:
  © photo POSITIF Bordeaux

SZCZEGÓŁY I LINKI:


  Karta produktu: Aluzinc®
  Karta produktu: ST Lumiére

Remiza strażacka i stacja pogotowia ratunkowego w Libourne


Budynek centrum ratownictwa we francuskim mieście Libourne, zaprojektowany zgodnie z wymogami zrównoważonego budownictwa, oferuje nowoczesne i elastyczne instalacje dla strażaków i pracowników administracji. Powłoka metaliczna Aluzinc® i panele elewacyjne ST Lumiére produkcji ArcelorMittal przyczyniają się do poprawy estetyki budynku oraz jego równowagi energetycznej.

Remiza strażacka i stacja pogotowia ratunkowego w Libourne (Francja) to robiąca wrażenie konstrukcja, na którą składają się dwa różne, lecz dopełniające się wzajemnie budynki. Każdy z nich, zaprojektowany przez pracownie architektoniczne Atelier des Architectes Mazières i Agence Ragueneau et Roux, spełnia określoną funkcję. Budowla techniczna koloru srebrnego mieści magazyny sprzętu strażackiego i ratunkowego, a także pomieszczenia mieszkalne, natomiast blok administracji koloru czerwonego - biura i pomieszczenia do szkoleń. Monolityczna wieża obserwacyjna definiuje charakter tego miejsca jako remizy strażackiej i spełnia drugą funkcję w postaci obiektu szkoleniowego dla strażaków.

Dodatkowe zrównoważone właściwości konstrukcji uwzględniają funkcję zielonego dachu i systemu odzysku wody, który pozwala na nawadnianie terenów zielonych deszczówką oraz służy strażakom w celach szkoleniowych.

Aluzinc® definiuje konstrukcję
Powłoka Aluzinc® produkcji ArcelorMittal została wybrana przez architekta Jean-Marie Mazières na wykończenie budynku technicznego. Był to ważny wybór, gdyż ze względu na swoją nowoczesność otwiera on nowe horyzonty na budowę dalszych ekologicznie odpowiedzialnych budowli w okolicy. Co więcej, spotkał się z pozytywnymi opiniami ze strony mieszkańców. W okolicy remizy strażackiej znajdują się stadion oraz domy mieszkalne, które przeznaczone są do całkowitej przebudowy.

Zrównoważony charakter był dla architekta bardzo ważny przy wyborze materiałów: oprócz tego, że powłoka Aluzinc® może zostać użyta powtórnie i jest w 100% ponownie przetwarzalna, jest też niezwykle odporna na korozję, co zapewnia jej długą żywotność, a także wpływa na oszczędność cennych surowców. Jest lekka i daje się łatwo kontrolować, co w przypadku transportu, oznacza mniejszą emisję CO2.

Panele pokryte powłoką Aluzinc® zyskały fakturę fali, symbolizującej znaczenie wody dla strażaków. Grupa ArcelorMittal pomogła zlokalizować przedsiębiorstwo (w Belgii), które było w stanie stworzyć ten szczególny wzór: firmę, która zasadniczo zajmuje się wytwarzaniem części samochodowych.

Niepotrzebna klimatyzacja
Wóz strażacki zamontowany na stojaku okazał się inspiracją dla architekta Mazières przy projektowaniu czerwonego bloku administracji. Najwyższe piętro zostało wyłożone panelami ST Lumière® produkcji ArcelorMittal, często wykorzystywanymi jako „druga skóra” na pokryciach dachowych lub ścianach. Dzięki zdolności stali do odbijania światła słonecznego, w budynku jest zaskakująco chłodno w porze letniej.

Również okna pokryto panelami przesuwnymi wykonanymi z paneli ST Lumière®. Można je otwierać, aby przestrzeń biurowa mogła wypełnić się światłem i świeżym powietrzem. Kiedy promienie słoneczne dosięgają fasady, panele można zamknąć. Dzięki temu ciepło nie przenika do środka, a w tym czasie powietrze może cyrkulować wewnątrz budynku – taki efekt sprawia, że klimatyzację można uznać za niepotrzebną.

Stal oszczędza czas i pieniądze
Całą remizę zbudowano w zaledwie 12 miesięcy. To, że prawie w całości wykonano ją ze stali spowodowało, że budowa zajęła mało czasu i nie była skomplikowana. Adaptacja przestrzeni czy powiększenie budynku w przyszłości również nie stanowi problemu.

Remiza strażacka, ukończona ostatecznie w 2009 roku, została ciepło przyjęta przez mieszkańców. Zarówno strażacy, jak i pracownicy administracji są zachwyceni prostotą i praktycznością tej konstrukcji.


Tekst: ArcelorMittal Flat Carbon Europe
Więcej informacji o panelach ST Lumiére: ArcelorMittal Construction

Powered by aware