Contact
Subscribe to our newsleter
Free Design Software
rfq rfq

PROJEKT I REALIZACJA


 • Madryt
 • Hiszpania
 • Architekt:
  Pablo Muñoz & Pedro Vilata
 • 2007 - 2012
 • Klient:
  El Corte Inglés
 • Biuro inżynieryjne:
  Amodo OTEP
 • Wykonawca:
  steel construction: Callfer SA
  www.callfersa.es
 • Fotograf:
  Constructalia & Callfer SA

SZCZEGÓŁY I LINKI


  Render Konstrukcja I
  Render Konstrukcja II
  Render Konstrukcja III
  Plan Parteru
  Plan Pięter IV i V
  Plan Piętra VII
  Szczegóły & połączenia (stara i nowa konstrukcja)
  Stropy zespolone
  Karta produktu: Kształtowniki słupowe szerokostopowe HD
  Karta produktu: Dwuteowniki szerokostopowe europejskie HE

Wieża Titania w Madrycie


Ta nowa, przeszklona wieża w panoramie hiszpańskiej stolicy mieni się odcieniami zieleni: centrum handlowe z pomieszczeniami biurowymi są prawie całkowicie wykonane ze stali. Wieża Titania została zbudowana na fundamentach wieży Windsor, która została zniszczona podczas pożaru w 2005 roku. Firma ArcelorMittal dostarczyła profile stalowe i stropy zespolone.

Wieża Windsor strawiona w 2005 roku przez pożar została następnie rozebrana, a dokładnie na jej miejscu wybudowano wieżę Titania. Jedynie kondygnacje podziemne pozostały nienaruszone i przez to zachowane. Wieża jest położona w centrum madryckiej dzielnicy biznesu, blisko słynnej alei Paseo de la Castellana.

Budowa nowej wieży, zlecona przez El Corte Inglés i zaprojektowana przez architektów – Pablo Muñoz i Pedro Vilata – rozpoczęła się w 2007 roku.

Handlową część kompleksu otwarto pod koniec 2011 roku. Stała się ona najważniejszym sklepem słynnej grupy hiszpańskich domów handlowych w Madrycie. Celem było stworzenie atrakcyjnego budynku oddającego wrażenie ruchu poprzez zastosowane szkła i perforowanej stali na elewacji.

Mierząca 103,7 m wysokości i 27 pięter (wliczając 5 istniejących już kondygnacji podziemnych przeznaczonych na parking), budynek ten jest prawie tak wysoki jak jego poprzednik, wieża Windsor.

Pierwsze 7 pięter (odliczając parter – 6) jest wykorzystywanych przez El Corte Inglés jako centrum handlowe i oferuje łącznie 21 133 m2 powierzchni handlowej. Nad tą częścią zainstalowane są 2 piętra techniczne, które mieszczą urządzenia obsługujące budynek, oczyszczające powietrze, wentylatory, pompy itd. Zapewniają one właściwe funkcjonowanie centrum handlowego i biur. Kolejne dwa piętra techniczne znajdują się na szczycie budynku, na kondygnacjach 20. oraz 21.

Biurowiec wyrasta z prostokątnej piwnicy i jest całkowicie oszklony, lśni odcieniami zieleni i oferuje 14 430 m2 powierzchni użytkowej.
Z uwagi na zróżnicowane funkcje do budynku prowadzą dwa wejścia: główne do centrum handlowego oraz drugie –  do części biurowej.

Inteligentny i trwały


Wieża Titania została wręcz modelowo zaprojektowana jako wzorzec wytrzymałości. Wykorzystuje najnowsze technologie, które gwarantują znaczącą efektywność energetyczną, a jednocześnie są przyjazne dla środowiska: w myśl tej zasady szklany cylinder został wyposażony w modułowy system kontroli nasłonecznienia, który dzięki wbudowanym ogniwom fotowoltaicznym wytwarza czystą energię.

Zautomatyzowany system oświetlenia reagującego na ruch, klimatyzacyjne systemy swobodnego chłodzenia, wykorzystanie żarówek energooszczędnych i systemy ograniczające zużycie wody przyczyniają się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię o ponad 60%.


Stalowa konstrukcja

Nowa wieża Titania wyrasta z 5 istniejących podziemnych kondygnacji, które są pozostałościami rozebranej wieży Windsor. Jej konstrukcja jest oparta prawie całkowicie na profilach stalowych. Z betonu wykonano tylko trzon konstrukcji, działający jako stabilizator, w którym mieszczą się windy i klatka schodowa, oraz dwa mniejsze piony, mieszczące schody bezpieczeństwa i windy usługowe.

Prawie wszystkie kolumny składają się z profili gorącowalcowanych HD. Konstrukcja wykorzystuje w sumie 1 000 ton stali S 460-M. Jedynie nieznaczna część to kolumny kompozytowe w przekrojach HEB (S 355-JR). Przejście i połączenie pomiędzy istniejącą konstrukcją betonową oraz nową strukturą stalową jest wykonane z blachy (o grubości 10 lub 6 mm, S 460-M) i prętów zbrojeniowych ze wzmocnionych prętów stalowych o średnicy 40 mm, połączonych śrubami.

Cała konstrukcja belkowania na wszystkich piętrach jest wykonana z profili HEB o różnych wymiarach z wyjątkiem belek HEM specjalnego przeznaczenia. Na siódmym piętrze, gdzie kończy się centrum handlowe, a zaczynają biura, na wysokości 28 metrów kratownice o wysokości ok. 2,5 m tworzą wspornik stanowiący hall wejściowy na 7 piętro. Kratownice te zmontowano z elementów stalowych o przekroju HEB, ułożonych pionowo, poziomo i  ukośnie. Na poziomą konstrukcję, na którą położono strop zespolony, zużyto w sumie 5 000 ton belek.

Ponad 30 000 m2 blachy profilowanej Cofraplus (o grubości 1 mm) wykorzystano do realizacji zespolonych płyt stropowych, na które następnie wylano beton, tworząc strop o grubości 200 mm.

Stalowe belki kolumnowe oraz rozwiązania stropowe zostały w całości dostarczone przez firmę ArcelorMittal.

Tekst: Constructalia ArcelorMittal.

Powered by aware