Contact
Subscribe to our newsleter
Free Design Software
rfq rfq

PROJEKT I REALIZACJA

 • Gumiel de Izan, Ribera del Duero
 • Hiszpania
 • Architekt :
  Foster + Partners
 • Sierpień 2006 - wrzesień 2010
 • Zleceniodawca :
  Bodegas Faustino SL
 • Biuro projektowe :
  Arup
 • Wykonawca :
  Main Contractor: FCC<br>Roofing & Façade: CISA
 • Fotograf :
  Nigel Young, Foster + Partners

SZCZEGÓŁY I LINKI


  Plan terenu
  Przekrój 2
  Przekrój 1
  I piętro
  II piętro
  Dach
  Produkt: stal kortenowa Indaten®

Winiarnia Portia


Pierwszy projekt winiarni Foster + Partners był okazją do świeżego spojrzenia na typ budynku, który wykorzystuje naturalną topografię terenu. Obiekt tworzy optymalne warunki pracy, przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania samego budynku na pobór energii.

Nowa winiarnia Grupy Faustino to obiekt o powierzchni 12,500 m2 usytuowany w jednym z czołowych hiszpańskich regionów winiarskich; jego zdolności produkcyjne sięgają miliona butelek rocznie. Konstrukcja budynku w formie koniczyny symbolizuje trzy główne etapy produkcji: fermentację w kadziach ze stali; dojrzewanie w dębowych beczkach, a wreszcie dojrzewanie w butelkach. Są one nadzorowane z centrum operacyjnego umieszczonego w środkowej części budynku.

Skrzydła, w których mieszczą się piwnice z beczkami i butelkami, są częściowo osadzono w ziemi, aby zapewnić najkorzystniejsze warunki środowiskowe do dojrzewania wina, natomiast skrzydło, w którym przebiega proces fermentacji, odkryto, umożliwiając tym samym swobodne wydostawanie się dwutlenku węgla.

Droga prowadząca z winnicy wznosi się ku sklepieniu budynku, w którym zebrane winogrona trafiają wprost do odpowiedniego zbiornika: winiarnię zaprojektowano tak, aby wkomponować projekt w pochyłość terenu, grawitacyjnie wspomagając tym samym sprawny i szybki transfer winogron w środku samego budynku, maksymalizując wydajność pracy, przy zminimalizowaniu uszkodzeń owoców.

O ile konstrukcję budynku wykonano z betonu, to do pokrycia obiektu zastosowano stal: dachówki ze stali kortenowej (Indaten® produkcji ArcelorMittal) na wszystkich głównych elewacjach odbijają brązowe odcienie okolicy, a ochronna patyna eliminuje konieczność konserwacji.

Miejsce w regionie Ribera del Duero, około 150 km na północ od Madrytu, cechują niezwykle mroźne zimy oraz gorące lata z ograniczonymi opadami deszczu. Głęboki nawis zadaszenia zapewnia cień, a budynek zaprojektowano tak, aby jego konstrukcja i wykończenie gwarantowały optymalną regulację temperatury wewnętrznej, przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na pobory energii.

Dzięki częściowemu osadzaniu budynku w krajobrazie, jego ingerencja w naturalne otoczenie i walory estetyczne okolicy jest zminimalizowana, natomiast dzięki zastosowaniu technologii wspierających bierną ochronę środowiska – na dachu zamontowano ogniwa fotowoltaiczne, a odpowiednio zabezpieczona i izolowana betonowa konstrukcja akumulująca ciepło wspomaga regulację temperatury wewnątrz – przeznaczenie obiektu jest całkowicie zmaksymalizowane.

W centrum winiarni rozciąga się podwyższona galeria publiczna przechodząca w oszkloną antresolę, która wnika głęboko w każde skrzydło, dzięki czemu goście mogą obserwować procesy zachodzące w winiarni z podwyższenia. Między skrzydłami umieszczono rozświetlony obszar recepcji i administracji, skąd na winnice wychodzą rozległe tarasy i baseny z wodą. Wyłożone intensywnie barwionymi starymi listwami z beczek wina, ogólnodostępne obszary dla odwiedzających mają przywoływać bogatą tradycję winiarstwa w regionie.

Jednym z najbardziej innowacyjnych aspektów tej winnicy jest koncepcja projektu „obiekt przeźroczysty", umożliwiająca łatwą wizualizację wszystkich procesów produkcji wina. Wnętrza budynku wyposażono w szklane ściany i okna, które pozwalają na wgląd we wszystkie obszary procesu produkcyjnego.

Parter: Podłogę częściowo osadzono w gruncie; proces produkcji wina odbywa się w każdym skrzydle. W skrzydle znajdującym się najbliżej autostrady N-I odbywa się rzeczywisty proces produkcji: 46 stalowych zbiorników fermentacyjnych o pojemności 30.000 l, 10 zbiorników mikrowinifikacyjnych, (11.800 l), 6 zbiorników do schładzania (30.000 l) i wreszcie 10 zbiorników do przechowywania 53.000 l. Wszystkie zbiorniki wykonano ze stali nierdzewnej i wyposażono w zintegrowany system regulacji temperatury. W drugim skrzydle przeznaczono przestrzeń na magazyn beczek – w sumie 6.000 dębowych beczek francuskich i amerykańskich, butelki składowane są w trzecim skrzydle.

I piętro: Na pierwszym piętrze mieszczą się hol i pomieszczenia biurowe. Ponadto, znajdują się tam pokoje spotkań i degustacji wina, audytorium, sklep, restauracja i kawiarnia. Dostęp do części produkcyjnej znajdującej się na parterze zapewnia centralna klatka schodowa.

Dach: Ważną rolę odgrywa dostępny dla pojazdów dach: dzięki wykorzystaniu siły grawitacji winogrona można dostarczać do winiarni bez konieczności wznoszenia dalszych instalacji.


Dodatkowe informacje:

Powierzchnia całkowita: 12 500 m2
Powierzchnia netto: 11 300 m2
Powierzchnia terenu: 400 ha
Wysokość budynku: 14,5 m (częściowo wbudowany w pochyły teren)
Liczba pięter: 2 poziomy oraz poziom dachu (punkt przyjęć owoców)
Zdolności produkcyjne: million butelek na rok
Zdolności magazynowe: 6 000 beczek (225-cio litrowych) oraz 750 000 butelek

Powered by aware