Contact
Subscribe to our newsleter
Free Design Software
rfq rfq

PROJEKT I REALIZACJA

 • Jaén
 • Hiszpania
 • 2009-2011
 • Zleceniodawca :
  Rada Miasta Andaluzja
 • Biuro projektowe :
  Genova Ingeniería
 • Wykonawca :
  Tranvía de Jaén UTE<br>Installers: Meinsur and Innovasolar
 • Fotograf :
  1,3,6,7, 8: Fernando Alda ©Agencia de Obra Pública de la Junta de Andalucía<br>2 © Ghenova Ingeniería,<br>4 & 5 ©ArcelorMittal Construcción

SZCZEGÓŁY I LINKI


  Układ warsztatów
  Układ paneli fotowoltaicznych i plan ogólny
  Dachy warsztatów A i B
  Dachy warsztatów C, D, E i F
  Perspektywa - warsztat A
  Blacha trapezowa dachowa Hacierco
  Katalog produktu: Kalypso® - panele fotowoltaiczne.

Zajezdnia tramwajowa w Jaén


Zgodnie z polityką Ministerstwa Infrastruktury, w hiszpańskim Jaén zbudowano skuteczny system komunikacji tramwajowej zgodny z uwarunkowaniem środowiskowym. Jego centralnym punktem jest zespół zajezdni oraz hal warsztatowych, do którego budowy ArcelorMittal dostarczył blachę dachową Hacierco oraz system fotowoltaiczny Kalypso.

Nowy system komunikacyjny został zbudowany do obsługi odcinka o długości 4,7 km dla 2 linii tramwajowych, składających się z 10 przystanków. Jego zadaniem jest szybka oraz skuteczna komunikacja pomiędzy najważniejszymi punktami miasta w osi północ - południe, zapewniająca równocześnie dostęp do centrum miasta oraz integralność z dworcami: kolejowym oraz autobusowym. Wspomniane cechy są niezbędnymi atutami stanowiącymi dowód skuteczności zastosowanych rozwiązań w procesie jego wdrażania.

Linia nr 1 będąca odcinkiem miejskim, łączy się integralnie z systemem transportowym w centrum miasta. Linia nr 2 będąca odcinkiem podmiejskim, łączy newralgiczne punkty miasta takie jak szpital, uniwersytet, obszary przemysłowe oraz przyszły kampus Wydziału Prawa.


Zespół zajezdni oraz hal warsztatowych tramwajowego systemu komunikacyjnego zajmuje łączną powierzchnię 22 480 m2. Posiada on możliwość przyjęcia pod dach ośmiu pojazdów, z możliwością zwiększenia ich w przyszłości o kolejne cztery.


Składa się on z poniższych instalacji:
–    zespołu hal warsztatowych oraz zajezdni, w których poza miejscami obsługi technicznej znajduje się również strefa nadzoru i kontroli systemu komunikacyjnego;
–    stacji serwisowej;
–    miejsc postojowych.

Budynek z warsztatami oraz zajezdniami jest strategicznym obiektem, gdyż znajduje się w nim centrum kontroli zarządzające rzeczywistym czasem użytkowania systemu tramwajowego. Projekt ten składa się z budynku o powierzchni 6 970 m2 położonego na jednej płaszczyźnie, podzielonego na trzy części: warsztat, magazyny oraz strefę przeznaczoną na szatnie i obszar kontroli oraz pomieszczenia biurowe. W warsztacie można wykonywać usługi takie jak: malowanie, serwisowanie kół, ponadto znajdują się w nim dwie linie służące do obsługi technicznej, myjnia oraz strefa postojowa. Obszar magazynów dzieli się na dwie główne strefy: magazyn z urządzeniami stałymi oraz ruchomymi. Przestrzeń biurowa zorganizowana jest wokół patio wraz z galerią w kształcie litery U, w której znajdują się rożne lokale, stołówka oraz szatnie dla personelu.

Cały budynek jest zbudowany z konstrukcji stalowej typu S275. Podzielony jest on na sześć naw (nazwanych od litery A do F, jak to można zobaczyć na rysunkach). Wszystkie nawy zbudowane są z dźwigarów IPE oraz słupów HEB (IPE w bramach wjazdowych), które podtrzymują poprzecznice wykonane z IPE. Górne belki ukośne zarówno na fasadzie jak i na dachu wykonane są z profili kątowych.

Stacja serwisowa znajduje się przy głównym wejściu. Budynek ten przypomina kontener, którego jeden z narożników jest nieco obniżony i przykryty stalą odporną na korozję atmosferyczną. W przyszłości budynek ten może być wykorzystany, jako przestrzeń dla bazy biurowej.

ArcelorMittal dostarczył swój profil Hacierco 4.250.46 D jako blachę dachową do systemu izolacji oraz system fotowoltaiczny Kalypso do przykrycia dachu, składający się z 234 modułów Suntech STP-24 Vb, podzielonych na 18 13-modułowych rzędów, połączonych szeregowo wraz z dziewięcioma inwerterami Sunny MiniCentral  7000 TL firmy SMA na zainstalowaną moc 65,52 kWp.


Text: Constructalia by ArcelorMittal

Powered by aware