Contact
Subscribe to our newsleter
Free Design Software
rfq rfq

PROJEKT I REALIZACJA


 • Diemen/Amsterdam
 • Holandia
 • Architekt:
  Quist Wintermans Architecten
 • Luty 2011 - Grudzień 2012
 • Klient:
  Ontwikkelingsbedrijf Gemeente Amsterdam
 • Biuro inżynieryjne:
  IBA Ingenieursbureau Amsterdam
 • Wykonawca konstrukcji stalowej:
  Victor Buyck Steel Construction
 • Generalny wykonawca:
  Victor Buyck Steel Construction - CFE
 • Zdjęcia:
  © Victor Buyck Steel Construction

SZCZEGÓŁY I LINKI


  Wizualizacja montażu i instalacji mostu
  Karta produktu: Blachy grube

Most Uyllander w Amsterdamie


Uyllanderbridge to ikoniczny stalowy most łukowy wybudowany w stolicy Holandii nad kanałem Amsterdam–Ren. Został on zaprojektowany jako most drogowy o długości 150 metrów, ma dwa podwójne pasy ruchu oraz ścieżkę rowerową. Firma ArcelorMittal dostarczyła stal do jego budowy.

Uyllanderbridge to największy most w Amsterdamie i jednocześnie bardzo ważny punkt rozwoju infrastruktury miasta, ponieważ stanowi otwarcie na wschód, gdzie powstała nowa dzielnica mieszkaniowa IJburg. Została ona zbudowana na sztucznych wyspach na jeziorze IJ i jest bezpośrednio połączona z siecią dróg krajowych oraz z autostradami A1 i A9. Na prośbę miasta nowy most miał być zaprojektowany jako stalowy most łukowy i jednocześnie odpowiednik mostu Enneüs Heerma, który umożliwi dostęp od strony północnej do dzielnicy mieszkaniowej IJburg.

Projekt mostu został opracowany przez architektów z zespołu Quist Wintermans Architecten i stanowi współczesną interpretację standardowych mostów łukowych. Jego kształt podkreśla zróżnicowaną strukturę, co wpływa jednocześnie na mocny wizerunek budowli. W poprzek konstrukcja mostu opiera się na dwóch poprzecznych belkach połączonych prostymi elementami ze strukturą łuku. Powstaje w ten sposób zwarta całość, a dzięki temu innowacyjnemu zabiegowi, na samym wierzchołku odległość między łukami wynosi jedynie połowę szerokości mostu. W połączeniu z widocznymi naciągami efekt ten uwydatnia silną konstrukcję mostu.

Całkowita długość mostu wynosi 350 metrów. Stalowa konstrukcja łuków pomiędzy przyczółkami na każdym brzegu rzeki ma długość 150 metrów i swobodnie rozciąga się na kanale Amsterdam–Ren. Most nie posiada dodatkowego wsparcia w wodzie, co umożliwia swobodne przepływanie jednostek pływających. Prześwit pionowy mostu wynosi 9,3 metra, a wysokość łuków w najwyższym punkcie to 24 metry. Całkowita szerokość mostu to 30,5 m. Most posiada 4 pasy ruchu (po dwa w każdym kierunku) oraz ścieżkę rowerową o szerokości 3,5 metra. Rampy z obu stron prowadzą w dół od przyczółków i łączą się z siecią dróg. Betonowe rampy, które średnio mają rozpiętość 45 metrów, są wspierane przez poprzeczne betonowe belki.

Stalowy most łukowy został stworzony przez wykonawcę konstrukcji stalowych Victor Buyck Steel Construction w Eeklo w Belgii i przetransportowany do gminy Diemen na przedmieściach Amsterdamu, gdzie został zmontowany. We wrześniu 2012 rok, konstrukcja mostu, ważąca 2 672 ton, za pomocą dwóch specjalnych pontonów została podniesiona i umieszczona w ostatecznej lokalizacji. W 2014 roku most został oddany do użytku i od tej pory stanowi ważne połączenie drogowe między Amsterdamem i dzielnicą IJburg.

Stal ArcelorMittal
Firma ArcelorMittal dostarczyła firmie Victor Buyck Steel Construction 750 ton blach grubych ze stali S460ML. Stal S460ML o podwyższonej wytrzymałości gwarantuje większą wytrzymałość i umożliwia zminimalizowanie grubości konstrukcji, dzięki czemu waga elementów konstrukcyjnych mostu jest mniejsza.  

Powered by aware