Contact
Subscribe to our newsleter
Free Design Software
rfq rfq

PROJEKT I REALIZACJA

 • Arnhem
 • Holandia
 • Arquitecto :
  UNStudio, Amsterdam
  Doradztwo: Ben van Berkel,
  Gerard Loozekoot, Tobias Wallisser
 • 2005
 • Promotora :
  Eurocommerce Robex groep b.v., Deventer
 • Ingeniería :
  Arup, Amsterdam
 • Constructora :
  Konstrukcja stalowa: ZNS
  Struktura: Van der Vorm Engineering, Maarssen
  Główny wykonawca: Van Grunsven, Nijmegen
  Instalacje techniczne: Cauberg-Huygen, Zwolle
  Elewacja: Sorba, Winterswijk
  Pejzaż: nvt
 • Fotógrafo :
  ©Christian Richters

SZCZEGÓŁY I LINKI

Wieżowce Parktoren i Rijntoren


Dwie wieże stanowią część wielkiego planu rozbudowy okolic dworca głównego w Arnhem, który obejmuje również terminal autobusowy, centrum handlowe, budynki mieszkalne i miejsca do parkowania dla rowerów i samochodów.

Wielofunkcyjny dworzec w Arnhem stanowi ważny, regionalny węzeł transportowy. 65 000 użytkowników korzysta z niego każdego dnia. Plan ogólny zagospodarowania terenu został opracowany przez UNStudio Van Berkel en Bos w latach 2001-2005.

Opis
W projekcie wież Parktoren (wieża K1) i Rijntoren (wieża K2) wyzwanie stanowiło zaprojektowanie rozwiązań na ciasnej wysepce o powierzchni zaledwie 450m². Wieże są zbudowane w bezpośredniej bliskości dworca i pomiędzy torami kolejowymi i placem przy terminalu autobusowym. Pomimo ograniczonej powierzchni terenu, mają one do zaoferowania znaczne powierzchnie biurowe. Wysoka na 65 metrów wieża "Parktoren" dysponuje 9500 m² powierzchni, a wieża "Rijntoren", o wysokości 68 metrów, ma do zaoferowania 12500 m² powierzchni. Taki wynik udało się uzyskać dzięki poszerzeniu stropów o ponad 7 metrów począwszy od czwartego piętra.

Konstrukcja
Istotne poszerzenie budynków, zakrzywienia elewacji i rozmiary terenu budowy zmusiły architektów do rezygnacji z tradycyjnej konstrukcji nośnej z betonu zbrojonego, tym bardziej, że warunki na placu budowy były skomplikowane, w szczególności pod względem magazynowania i o dostępności.

W celu zoptymalizowania logistyki główna konstrukcja została wykonana z elementów prefabrykowanych, które można z łatwością przemieszczać przy użyciu dźwigu. Rdzeń wykonano z prefabrykowanego betonu, a szkielet główny skonstruowano z kształtowników stalowych H oraz I. Stropy mają konstrukcję zespoloną dzięki zastosowaniu blachy profilowanej Cofraplus 77 wyprodukowanych przez ArcelorMittal Construction, w których stal zapewnia wytrzymałość na rozciąganie, a beton na ściskanie.

Wyjątkowo niekorzystne warunki placu budowy w stosunku do rozmiaru projektu spowodowały, że wybrano lekki szkielet ze stali. Konstrukcja stalowa jest technicznie łatwa do realizacji, jednocześnie bez zbytniego zwiększania obciążeń na fundamenty. Zastosowanie elementów prefabrykowanych umożliwiło łatwy i szybki montaż na placu budowy. Ochrona przed podmuchami wiatru jest zapewniona przez rdzeń i uzupełniona na krańcach przez ukośnice w kształcie litery V. Ochrona przeciwpożarowa konstrukcji jest zapewniana dzięki zastosowaniu płyt typu Promat.

Tekst: Constructalia by ArcelorMittal

UNStudio:
Nadzór "Masterplan Arnhem Centraal": Ben van Berkel
Rijntoren - Wieża K1: Gerard Loozekoot, Henri Snel i Olaf Gipser
Parktoren - Wieża K2: Tobias Wallisser, Ton van den Berg i Jacco van Wengerden
Współpraca: Henri Snel, Olaf Gipser, Ton van den Berg, Jacco van Wengerden, Rene Wysk, Harm Wassink.

Rozwiązania stalowe ArcelorMittal: Stropy Cofraplus 77, profile walcowane na gorąco H oraz I.

Powered by aware