Contact
Subscribe to our newsleter
Free Design Software
rfq rfq

PROJEKT i REALIZACJA


 • Miasto Lukemburg
 • Luksemburg
 • 2013
 • Architekt:
  hsa – heisbourg strotz architectes
 • Klient:
  Fondation FNEL, Luxembourg
 • Biuro inżynieryjne:
  icone
 • Wykonawca:
  Prefalux
 • Fotograf:
  Eric Chenal, Gilles Martin

SZCZEGÓŁY i LINKI


  Plan parteru
  Plan I piętra
  Przekrój
  Karta produktu: Indaten® trudnordzewiejąca stal

Nowa siedziba ruchu skautowego w Luksemburgu


Nowa siedziba Krajowej Federacji Harcerzy i Harcerek w Luksemburgu, budynek o niskim zużyciu energii, stanowi elegancki przykład projektu z materiałów odnawialnych: konstrukcja kamienna oraz trudnordzewiejąca stal Indaten® produkcji ArcelorMittal są odzwierciedleniem silnego związku harcerzy z naturą oraz przemysłu stalowego w Luksemburgu.

Budowa nowej siedziby głównej została zakończona i przekazana do użytku w 2008, a zakres prac dotyczył złożonych i różnorodnych zadań. Oprócz samych biur administracyjnych, sal konferencyjnych, biblioteki i sklepu, wewnątrz nowego budynku znajduje się profesjonalna kuchnia, magazyn oraz niewielkie mieszkanie.

Ukształtowanie terenu, wybranego do realizacji inwestycji postawiło na początku przed zespołem projektowym pewne wyzwanie: na tym historycznym miejscu znajdują się pozostałości XIX wiecznego zamku Fort Dumoulin. W celu stworzenia dokumentacji pozostałości archeologicznych, przeprowadzono prace wykopaliskowe, które trwały od 2008 do 2009, co spowodowało z kolei opóźnienie zaplanowanej budowy. Po konsultacjach z Narodowym Konserwatorem Zabytków w Luksemburgu oraz Narodowym Muzeum Historii Sztuki postanowiono, że nowy budynek zostanie wzniesiony na płytkich fundamentach, a jego konstrukcja będzie możliwie lekka, w celu uniknięcia uszkodzenia podziemnych pozostałości. Ławy ze zbrojonego betonu oparte są na betonowych słupach, spoczywających na podziemnych strukturach skalnych.

Morfologia budynku została określona nie tylko poprzez pozostałości dawnego fortu, ale również przez inne warunki lokalne, takie jak istniejąca roślinność, która musiała zostać zachowana. Idea stworzenia eleganckiej budowli, która ukrywać będzie zarówno szczegóły konstrukcyjne jak i strukturalne, stanowiła wyzwanie dla architektów, jak również, przyczyniła się do stworzenia wrażenia prostoty i harmonii architektury.

Projektanci z firmy Heisbourg Strotz Architectes, studio architektonicznego w Luksemburgu, optowali za prostą formą bryły i stworzeniem budynku w oparciu o 3 prostokątne formy. Ich pochylone dachy określałyby trapezoidalną fasadę – trik projektowy, który daje wrażenie dynamizmu. Okna budynku głównego, które również podkreślone zostały przez ich prosty kształt, są osadzone w odstających ramach, co subtelnie ożywia całość projektu.

Połączenie technologii z naturą: osłony ze stali i drewna
Główne materiały użyte do wzniesienia konstrukcji zostały dobrane w oparciu o ich charakterystykę ekologiczną, która ma się przyczyniać do charakteru budowli zgodnego ze środowiskiem naturalnym. Aspekt ten stanowił istotne wymaganie, które nawiązywać ma do obcowania harcerzy z naturą i środowiskiem naturalnym.

Panele wykończeniowe fasady zewnętrznej składają się z trudnordzewiejącej stali Indaten® produkcji ArcelorMittal i są odporne na warunki atmosferyczne.  W celu zapewnienia harmonii całej fasady, również drzwi garażowe oraz osłony kanałów wentylacyjnych wykonane są z paneli stalowych Indaten®. Ich czerwono brązowy kolor współgra idealnie z całością budynku i jego otoczeniem.

Kolejnym faktem podkreślającym charakter zrównoważonego rozwoju elementów stalowych, oprócz tego, że wykonane zostały z wtórnie pozyskanego surowca, jest całkowity brak konieczności ich konserwacji, czy serwisowania, co zapewnia długi czas użytkowania oraz możliwość ponownego przetworzenia.

Zastosowanie stali w tym projekcie stanowi również odwołanie do historycznej relacji pomiędzy skautami w Luksemburgu, a krajowym przemysłem stalowym. Pierwsza grupa młodych harcerzy "Boy-Scouts Korps de Dudelange" została założona przez Aloyse Meyer, byłego Dyrektora Generalnego ARBED-u (obecnie ArcelorMittal). W ciągu lat, wielu innych dyrektorów ARBED-u było przewodniczącymi luksemburskiego Harcerstwa (FNEL), co niewątpliwie stanowi dowód zaangażowania społecznego przemysłu stalowego w historii harcerstwa.

Oprócz standardowej dbałości o izolację oraz instalacje technologiczne, architekci zadbali również o to, by każdy z komponentów budynku wykonany został z właściwie dobranego materiału.

Dlatego też cała konstrukcja budynku wykonana jest z litego drewna, surowca odnawialnego, zgodnego z ideą zrównoważonego rozwoju i wykorzystania surowców naturalnych. Konstrukcja wtórna, która również wykonana została z drewna, zawiera izolację termiczną na bazie celulozy. Także we wnętrzach drewno stanowi materiał dominujący, a wszystkie detale projektu zaplanowane zostały z uwzględnieniem kryterium prostoty i dyskrecji. Zielone dachy budynków zaprojektowane są tak, aby również przyczynić się do zachowania harmonii z naturą.

Projekt ten wygrał nagrodę Luxembourg Steel Construction Award w 2013, w kategorii „Budownictwo Zrównoważonego Rozwoju”, który to konkurs współorganizowany jest przez stowarzyszenie Infosteel.

Informacje, zdjęcia i szczegóły dzięki uprzejmości Infosteel

Powered by aware