Contact
Subscribe to our newsleter
Free Design Software
rfq rfq

PROJEKT I REALIZACJA

 • Shah Alam, Selangor
 • Malezja
 • Architekt :
  Ken Yeang, Paul Mathews, Ian Morris, Idris Clywd, Michael Jamieson
 • 1998
 • Zleceniodawca :
  Guthrie Property Development Holding
 • Biuro projektów :
  Wacker&Rau Consulting
 • Fotograf :
  Courtesy of TR Hamzah & Yeang

SZCZEGÓŁY I LINKI

Pawilon Guthrie


Jest to trzypiętrowy budynek, ktrego jedno skrzydło jest przeznaczone na biura, a drugie mieści klub golfowy. Biura są główną siedzibą firmy Guthrie Property Development Holding Sdn. Bhd. (GPDH) [dział Kumpulan Guthre Berhad]. Firma ta zajmuje się rozwojem nieruchomości.

Budynek jest dominującym i prestiżowym obiektem widocznym z autostrady prowadzącej do miasta.

Budynek składa się z czterech głównych części:

- Biura (Skrzydło zachodnie) - stanowią biura firmy Guthrie.
- Klub golfowy (Skrzydło wschodnie) - mieszczący publiczny klub golfowy z szatniami, sklepem i pomieszczeniem na wózki golfowe na parterze. Kawiarnia, taras i restauracja mają widoki na pole golfowe.
- Centrum zawiera pomieszczenia przeznaczone dla obydwu skrzydeł, takie jak: toalety, pomieszczenia do modlitw i pomieszczenia techniczne, kanały pionowe i pomieszczenie chłodnicze.
- Dach jest strukturą niezależną, działającą jak 'parasol' rozpostarty nad budynkiem. Osłania on budynek przed słońcem, zmniejszając ilość silnego światła oraz zużycie wentylacji i stanowi jednocześnie użytkowy taras na dachu, górujący nad polem golfowym ze strony północnej i wschodniej.
Osłony przeciwsłoneczne są zainstalowane wzdłuż strony wschodniej i zachodniej budynku, aby także obniżyć temperaturę. Budynek jest całkowicie oszklony z maksymalną ilością okien widokowych i naturalnego światła.

System konstrukcyjny

Struktura baldachimu jest wykonana z przewodów wstępnie naprężonych oraz ze stalowych masztów podtrzymujących nadmuchaną poduszkę i baldachim. Celem architektów w tek konstrukcji było stworzenie fizycznej obecności i wyrażenie jej wagi dla okolicy. Baldachim służy również jako drugi dach nad tarasem, zapewniając cień i zmniejszając temperaturę w budynku, co przynosi rocznie oszczędności w wysokości 66,283 kw/godzinę w zużyciu energii.

Struktura baldachimu

System konstrukcyjny: system odachowania jest utworzony poprzez dmuchane poduszki membranowe, przymocowane na krawędziach do stalowej ramy. Rama ta jest podtrzymywana od wewnątrz przez stalowy szkielet.
Poduszka o podłużnym kształcie nazwana jest poduszką 1 a ta o kształcie trapezowym - poduszką 2. Obydwie poduszki są zamocowane przez przewody wiszące oraz podtrzymujące od dolu. Przewody wiszące zamocowane są w kierunku szczytów trzech stalowych masztów, zaś pionowe naprężające przewody, w kierunku podłoża lub do niektórych części budynku. Poduszki są połączone ze sobą w czterech miejscach. Przestrzeń między 2 poduszkami jest pokryta trzema jednowarstwowymi strukturami membranowymi, o stożkowatym kształcie.

Geometria

Struktura rozciąga się do maksymalnej długości około 110 metrów i maksymalnej szerokości 51 metrów. Całkowita wysokość masztów wynosi około 40 metrów. Poziom poduszek membranowych wynosi około 15 do 20 metrów powyżej poziomu ziemi. Dach pokrywa całkowitą powierzchnię 2,700 metrów kwadratowych.

Materiały

Stal użyta na konstrukcje jest klasy 43A. Przewody są spiralnymi żyłami i kablami, pokrytymi warstwą GALFAN, zgodnie ze normami. Modul Younga zostal polepszony dzieki obrobkom fabrycznym stali. Czynnik strat dla minimalnego obciążenia przerywającego zależy od rodzaju końcówek i wynosi 1.0 dla końcówek stopionych zalanych metalem i 0.9 dla końcówek kształtowanych.

Analiza ogólna

Analiza całej konstrukcji jest wykonana za pomocą specjalnego Programu Elementów Skończonych. W tym programie formuła skończonego elementu zastosowana została dla przewodu plastycznego a także dla konstrukcji membranowych z prętem ściskanym i elementami przewodów oraz trójkątnymi elementami membranowymi. Program uwzględnia nieliniowości geometryczne oraz duże odkształcenia, jak również własności ortotropowe w głównych kierunkach splotów membrany. Jest to analiza całościowa konstrukcji obejmująca także poduszki membranowe, trzy struktury membranowe w kształcie stożka, maszty, szkielet konstrukcji oraz przewody.

Analiza podstruktury

Całościowy wynik analizy sił masztów jest dostosowany do tradycyjnego programu dla szkieletu konstrukcji, użytego do szczegółowej analizy masztów.

Wymiary

Wymiary zostały określone z uwzględnieniem minimalnych i maksymalnych sił w poszczególnych elementach. Elementy ściskowe zostały sprawdzone pod względem naprężeń krytycznych. Przy belkach krawędziowych dominują momenty zginające wynikające z nacisku membrany; które określają kształt rur.

Wiatr

Obciążenie wiatrem części dachu budynku zostało zdefiniowane przez Inżynierów z Wacker&Rau, poprzez badania tunelu aerodynamicznego.

Zakres temperatur

Konstrukcja jest przeznaczona do spadku temperatury o 14 ºC i zwiększenia temperatury o 22 ºC ze średniego zakresu temperatur 30 ºC.

Kody projektów

Kody projektów są zgodne z zarządzeniami Malezji i kodeksem brytyjskim oraz standardami.

Przewody

Jedynie przewody wyprodukowane z drutów otulonych 'Galfan' są stosowane. Każdy drut przewodu jest poddany procesowi podwójnego zanurzania w cynku aby zapewnić maksymalną ochronę przeciw korozji.

Powered by aware