Contact
Subscribe to our newsleter
Free Design Software
rfq rfq

PROJEKT I REALIZACJA

 • Menden
 • Niemcy
 • Architekt :
  3L Architekten + Industriedesigner
 • 2001
 • Zleceniodawca :
  3L
 • Biuro projektów :
  Jürgen Krause
 • Fotograf :
  3L Architekten + Industriedesigner

SZCZEGÓŁY I LINKI

Office 2015


Office 2015 został zbudowany dla własnego użytku przez agencję architektów i projektantów 3L. Celem projektu było ułatwienie działania firmy złożonej z sieci niezależnych ekip liczących około pięćdziesiąt osób. Office 2015 jest czymś więcej niż budynkiem z funkcjonalnymi i ergonomicznymi biurami: wyraża konstruktywną filozofię firmy.

Poza zastosowaniem profilowanej metalowej konstrukcji szkieletowej, zastosowanej przez agencję również w projektach mieszkalnych, projekt jest to pokazem innowacyjnych technik, które opierają się na badaniu maksymalnej elastyczności, kosztów budowy i niskich kosztów utrzymania (1,3 M euro na 1080 m²) a także szybkości budowania (7 miesięcy).

Projekt opiera się na bardzo precyzyjnym zastosowaniu elementów i ich granicy. Stalowy szkielet konstrukcji, ważący 62 ton, składa się z ocynkowanych na gorąco profili, podwójne U 160 dla słupów, HEA 260 dla belek. Szkielet został połączony śrubami w 5 dni przez niewielką ekipę. Sufit jest zbudowany ze stalowych blach falowanych tworzących oszalowanie tracone z betonową płytą, przez którą przechodzą rury ciepłownicze, zamienne na rury chłodzące latem.

Płyta jest sztywno połączona ze stalowym belkowaniem stropu za pomocą zespawanych złączy, co pozwala zmniejszyć jej grubość do 9,5 cm. Dolna powierzchnia jest widoczna i może być używana do przyczepiania opraw oświetleniowych, kabli, sieci tryskaczy, itp. z ciężarem zmniejszonym do 40% w porównaniu z tradycyjnym sufitem. Do tej pory ten system był raczej używany w sufitach piętrowych parkingów.

Główna fasada z całkowicie oszklonym ekranem (12 x 12 m) i bocznymi fasadami szeroko oszklonymi (w sumie 600 m2) są zbudowane z podwójnego szkła zawierającego wprowadzony do środka argon dla lepszej izolacji, o współczynniku przepuszczalności cieplnej zmniejszonym do 1,1 W/m²K. Oszklenie jest usztywnione oryginalnymi profilami o rozmiarach 60 x 150 mm utworzonymi wraz z rdzeniem z blachy perforowanej o rozmiarach 5 mm, oprawionej (nie przyspawanej) w skrzydła budynku. Pozwalają one zmniejszyć widocznie ciężar filarów, jednoczśnie filtrując światło. Ten typ profili może zostać wyprodukowany na wymiar z różną grubością blachy i z różnym tworzywem rdzenia (blacha perforowana, plastik).

Dostosowany do użytku podczas wydarzeń kulturalnych, dzięki dużej elastyczności swoich pomieszczeń, modulowany w ciągu lat dzięki wewnętrznej przegrodzie z płyty gipsowej, ten mały biurowiec stanowi przykład trwałego rozwoju. Budynek jest doskonałym przykładem budowli ekologicznej, wraz z łatwo demontującymi się elementami, ze zmniejszoną do minimum energią potrzebną do budowy. Jest to program przyszłościowy, skuteczny i elastyczny, idealnie dostosowany do potrzeb małych firm.

Tekst :
Bertrand Lemoine

Powered by aware