Contact
Subscribe to our newsleter
Free Design Software
rfq rfq

PROJEKT i REALIZACJA


 • Warszawa
 • Polska
 • Architekt:
  Rainer Mahlamäki & Ilmari Lahdelma
 • 2007 - 2013
 • Klient:
  Muzeum Historii Żydów Polskich (Miasto Stołeczne Warszawa oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny)
 • Wykonawca:
  Polimex-Mostostal
 • Zdjęcia
  Magda Starowieyska & Muzeum Historii Żydów Polskich

SZCZEGÓŁY i LINKI


  Karta produktu: Pręty i druty żebrowane

Muzeum Historii Żydów Polskich


Położony w samym sercu dawnej żydowskiej Warszawy, nowe Muzeum Historii Żydów Polskich to nowoczesny budynek, w którym mieści się Centrum Kultury, Edukacji i Badań, którego celem jest przypomnienie tysiąca lat historii Żydów w Polsce. Wkład firmy ArcelorMittal w tym projekcie jest na pierwszy rzut oka niewidoczny, nie mniej jednak bardzo ważny: huta ArcelorMittal Warszawa dostarczyła 1.000 ton prętów żebrowanych.

Głównym zadaniem nowego muzeum, uważanego za jednen z najwspanialszych obiektów użyteczności publicznej w Warszawie, jest „przywrócenie i ochrona pamięci tysiącletniej historii polskich Żydów, przyczyniając się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów, społeczeństw Europy i świata”. Muzeum stanowi wyjątkową i niespotykaną inicjatywę, ma być platformą dla zmiany społecznej, oferując głębokie, transformujące doświadczenie oraz promując nowe standardy opowiadania o historii.

Nowy budynek muzeum znajduje się w miejscu, gdzie w czasie II wojny światowej znajdowała się dzielnica żydowska - dawne serce kultury żydowskiej polskiej stolicy, która później została przekształcona przez nazistowskich Niemców w getto warszawskie; budynek jest otoczony  zielenią i stoi naprzeciw Pomnika Bohaterów Getta.

Muzeum zostało udostępnione publiczności 19 kwietnia 2013 r. w dniu obchodów 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim, które było największym aktem zbrojnego oporu polskich Żydów w czasie II wojny światowej. Uroczyste otwarcie ma nastąpić w 2014  roku kiedy to zostanie udostępniona Wystawa Główna przedstawiająca tysiąc lat historii Żydów polskich.

Koncepcja budowy placówki muzealnej poświęconej historii Żydów narodziła się w 1995, ale dopiero w 2005 roku Muzeum Historii Żydów Polskich zostało oficjalnie powołane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasto Warszawa oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Jest to pierwsza w Polsce instytucja, która była finansowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Budowa została ostatecznie rozpoczęta w 2009 roku i zakończona w styczniu 2013.

Budynek
Projekt tego budynku został opracowany przez zespół architektów z fińskiej pracowni architektonicznej Lahdelma & Mahlamäki Oy z Helsinek, pod kierownictwem Rainera Mahlamäki.

Zaprojektowany na planie kwadratu o takich samych wymiarach jak opracowany na nowo obręb Pomnika Bohaterów Getta, ten prostopadły budynek oferuje łącznie 12.800m2 powierzchni wystawienniczej. Jedną trzecią tej przestrzeni zajmie Wystawa Główna. Na pozostałą część składają się wystawy czasowe, wielofunkcyjne audytorium, w którym mogą odbywać się konferencje, pokazy filmów, koncerty, przedstawienia, centrum edukacyjne, dwie sale projekcyjne, restauracja i kawiarnia.

Budynek wykończony został w szkle i miedzi, co tworzy dynamiczną grę pomiędzy światłem i formą. Panele szklane fasady zostały ozdobione specjalnym wzorem z literami hebrajskiego i łacińskiego alfabetu, tworzącymi słowo "Polin", co po hebrajsku oznacza Polska.

We wnętrzu, zakrzywione przejście otwiera się dla zwiedzających i rozdziela przestrzeń wewnątrz budynku. Przejście to, podobne do naturalnego kanionu lub jaskini, oświetlone z góry, ma symbolizować przejście Izraelitów przez Morze Czerwone znane z Księgi Wyjścia. Ściany wykonane zostały z rozpylonego betonu, co było niemałym wyzwaniem projektowym i budowlanym.

W tym projekcie, stal odgrywa ważną rolę, choć nie jest to oczywiste: betonowa struktura tego budynku została wzmocniona prętami zbrojeniowymi wyprodukowanymi i dostarczonymi przez ArcelorMittal Warszawa.

Powered by aware