Contact
Subscribe to our newsleter
Free Design Software
rfq rfq

PROJEKT I REALIZACJA


 • Rzeszów-Jasionka
 • Polska
 • 2011 - 2013
 • Klient:
  Lotnisko Rzeszów - Jasionka Sp. z o.o.
 • Biuro inżynieryjne:
  Mota-Engil CE
 • Producent płyt warstwowych:
  GÓR-STAL
 • Zdjęcia:
  Mota-Engil CE

SZCZEGÓŁY I LINKI


  Karta produktu: Aluzinc®
  Karta produktu: Hacierco
  Karta produktu: Floline

Rozbudowa portu lotniczego Rzeszów Jasionka w Polsce


Infrastruktura portu lotniczego Rzeszów Jasionka, położonego w południowo-zachodniej Polsce, wzbogaciła się o dwa nowe hangary, drogę kołowania i płytę postojową. Do pokrycia elewacji jednego z dwóch nowych hangarów wybrano blachę z powłoką metaliczną Aluzinc® Florelis, na pokrycie dachu natomiast dostarczono blachy dachowe HACIERCO i blachy łukowe FLOLINE firmy ArcelorMittal.

Z powodu rosnącej liczby pasażerów podróżujących do Europy Zachodniej, zwłaszcza do Wielkiej Brytanii, na przestrzeni ostatnich lat niezwykle ważne stało się zabezpieczenie wykorzystywanej infrastruktury w celu dostarczania usług odpowiedniej jakości. Ponieważ co roku liczba podróżujących stale rośnie, istnieje paląca potrzeba tworzenia nowych i rozwijania istniejących połączeń lotniczych. Kluczem do sukcesu w tym obszarze jest dobrze zaprojektowana i profesjonalnie wykonana infrastruktura.

Dlatego właśnie podjęto decyzję o rozbudowie istniejącego portu lotniczego Rzeszów Jasionka. W ramach tego projektu zbudowano nową drogę kołowania o długości 1800 metrów, płytę postojową, która pozwoli na obsłużenie większej liczby przylatujących samolotów oraz dwa nowe hangary zaprojektowane w taki sposób, aby można w nich było przeprowadzać wszelkie prace konserwacyjne przy szerokoskrzydłowych samolotach pasażerskich nowej generacji. Dwa hangary z płytą lotniskową, zaprojektowane przez Mota-Engil Central Europe, są pokryte dachem i otoczone monolitycznymi ścianami zewnętrznymi. Zostały zaprojektowane jako jednopiętrowe budynki bez piwnic. Plan przewidywał, że wszystkie te inwestycje zakończą się w 2013 roku.

Aluzinc® Florelis
Dzięki walorom estetycznym  oraz szerokiej gamie oferowanych powłok metalicznych firma ArcelorMittal odegrała ważną rolę w tym prestiżowym projekcie. Blacha Aluzinc® Florelis została zastosowana do stworzenia niezwykłej elewacji większego z dwóch nowych hangarów. Hangar o długości 84 m i szerokości 80 m ma 6,7 tyś. m3 powierzchni serwisowej, która będzie wykorzystywana do przeprowadzania wszelkich koniecznych prac konserwacyjnych przy szerokoskrzydłowych samolotach pasażerskich nowej generacji, w tym także przy najnowszych samolotach BOEING 777.

Aluzinc® Florelis tworzy zewnętrzną powłokę płyt warstwowych wykorzystanych na elewację hangaru. Ze względu na fakt, że czas odgrywał kluczową rolę, panele zostały wyprodukowane niezwłocznie po tym, jak zwoje stali zostały dostarczone z jednego z czołowych zakładów ArcelorMittal - ArcelorMittal Dudelange - i niemal natychmiast dostarczone na miejsce i zainstalowane. Ten etap musiał się zakończyć przed końcem lata 2013 roku.

Blacha Aluzinc® Florelis została wybrana nie tylko z powodu wyjątkowego wyglądu, ale również dlatego, że będąc najlepszym w swojej klasie rozwiązaniem opracowanym z myślą o nowoczesnej architekturze, ma jednocześnie znakomite właściwości antykorozyjne. Dzięki specjalnej powłoce ze stopów metali, Aluzinc® Florelis powinna stanowić nie tylko atrakcyjne, ale również trwałe rozwiązanie stosowane w nowoczesnej komunikacji lotniczej.

Inny oddział grupy, firma ArcelorMittal Construction Polska, dostarczyła również blachy dachowe do tego projektu, łącznie 11 000m2 blachy HACIERCO 135/315 oraz 11 000m2 blach łukowych FLOLINE 40/0,75 pokrytych Aluzinc®.

Powered by aware