Contact
Subscribe to our newsleter
Free Design Software
rfq rfq

PROJEKT I REALIZACJA


 • Mamelodi
 • Republika Południowej Afryki
 • 2009 - 2010
 • Architekt
  Geldenhuys and Jooste Architects
 • Deweloper:
  ArcelorMittal SA
 • Właściciel:
  South African Department of Education
 • Biuro inżynieryjne:
  Ilifa Africa Engineers
 • Wykonawca:
  Jomi Project Management (konstrukcja stalowa)
  Lexkon cc (generalny)
 • Zdjęcia:
  ArcelorMittal South Africa

SZCZEGÓŁY I LINKI


  Strona internetowa Fundacji ArcelorMittal
  ArcelorMittal RPA: rozwiązania dachowe Chromadek
  Karta produktu: Płyty warstwowe
  Karta produktu: Lekkie konstrukcje stalowe

Szkoła podstawowa Meetse-A-Bophelo


Innowacyjny, wzniesiony na bazie konstrukcji stalowej, budynek szkoły podstawowej Meetse-A-Bophelo (‘wody życia’), znajdujący się w Mamelodi – na wschód od Pretorii (RPA), zbudowany został zaledwie w 12 miesięcy, nie zaś w dwa lata, jak to zazwyczaj bywa w przypadku tradycyjnej metody wykorzystującej cegły i zaprawę. Inwestycja ta stanowi istotny wkład w rozwój edukacji w regionie Mamelodi.

W 2009 firma ArcelorMittal w Południowe Afryce rozpoczęła program budowania szkół (ZAR250 million school building programme), w ramach którego na obszarach nieuprzywilejowanych z punktu widzenia systemu edukacji powstanie dziesięć szkół. W 2010, wraz z zakończeniem budowy szkoły podstawowej Meetse-A-Bophelo, okręg miasta Mamelodi w Tshwane stał się pierwszą społecznością, która skorzysta z wielomilionowego projektu prowadzonego przez Fundację ArcelorMittal w Republice Południowej Afryki wraz z ArcelorMittal Construction.

Pozostałe dziewięć szkół zostanie wzniesionych do 2016, przy czym dwie szkoły zaplanowano zbudować w prowincji Eastern Cape, zaś w pozostałych prowincjach po jednym budynku.

Wszystkie dziesięć budynków powstanie z wykorzystaniem lekkich paneli stalowych Arval, co ma na celu również promocję stosowania stali w budownictwie mieszkaniowym.

Profil szkoły
Szkoła podstawowa Meetse-A-Bophelo została zaprojektowana tak, aby z łatwością pomieścić jednorazowo 1200 uczniów. Miejsce, w którym została zbudowana nowa szkoła poprzednio dawało możliwość nauki 1500 uczniom, w klasach wykonanych z elementów prefabrykowanych. Powierzchnia użytkowa planu wzniesionych budynków wynosi 3 367m2, oraz dodatkowe 1 400m2 korytarzy i powierzchni zadaszonych.

Ilość wykorzystanej stali
Ramy wejściowe: 101 ton
Pozostałe elementy stalowe: 17.33 ton
Lekkie elementy stalowe: 8.10 ton
Zadaszenie z blach trapezowej: 28.47 ton
Panele 60mm Arval na powierzchni całkowitej 4000m2: 45 ton
Całkowita masa stali: 199.90 ton

Z zakładu produkcyjnego ArcelorMittal w Haironville we Francji sprowadzono prawie 400 stalowych paneli Arval. Te kolorowe panele posiadają wypełnienie z pianki poliuretanowej, a ich montaż w gotowej konstrukcji zewnętrznej struktury stalowej budynku zajmuje zaledwie kilka minut.

Budynki
Kompleks szkoły składa się z:
- budynku administracji: sal konferencyjnych, biur dyrektora i dwóch jego zastępców, pokoju kadry, recepcji, kuchni i toalet,
- centrum multimedialnego, w którego skład wchodzi sala komputerowa oraz biblioteka,
- klas, w których uczyć może się jednocześnie 1200 uczniów,
- laboratorium,
- budynku z sanitariatami i prysznicami obok boiska sportowego,
- centrum restauracyjnego wraz z kuchnią i salą wypoczynkową,
- warsztatu,
- domu woźnego (2 sypialnie, kuchnia/salon, łazienka).

Cechy projektu
Architekt rozmieścił klasy w trzech skrzydłach dookoła centralnie umieszczonej powierzchni restauracyjnej, aby:
- zgrupować poszczególne fazy nauki;
- zmaksymalizować powierzchnię fasad północnych, w celu wymuszania naturalnej wentylacji, ogrzewania i chłodzenia;
- uzyskać plan budynku, dzięki któremu będzie możliwe obsłużenie różnych warunków i wymagań, ponieważ wszelki różnice poziomów kompensowane są przez zastosowanie ramp i schodów wiodących do centralnie położonego centrum restauracyjnego. Rampy zapewniają dostęp do poszczególnych budynków uczniom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Konstrukcja
Nowy budynek szkoły został wzniesiony na miejscu istniejącej szkoły. Oznaczało to, że dotychczas istniejąca szkoła musiała pozostać otwarta w czasie wznoszenia nowych budynków, co dodatkowo przedłużyło czas realizacji budowy. Menadżer projektu szacował, że wzniesienie podobnej szkoły na pustym terenie zajęłoby osiem miesięcy. GDE dopuszcza aktualnie czas dwóch lat, na wzniesienie szkoły o założonym rozmiarze.

Możliwe jest wytworzenie konstrukcji stalowej szkoły jako zestawu, dzięki czemu późniejszy montaż odbywa się bez przeszkód, wszędzie tam, gdzie pojawi się potrzeba edukacji w danej społeczności.

Nakład pracy

Do zakończenia budowy wykorzystano 37.428 osobodni, w skład czego weszło 23.788 osobodni pracy robotników niewykwalifikowanych oraz 13.640 robotników wykwalifikowanych. Z całkowitej listy płac wypłacono 1.422 dniówek kobietom i dalsze 9.108 młodzieży (osobom poniżej 35 roku życia).


Robotnicy na placu budowy mieli okazję zetknąć się z różnorodnymi technologiami, które normalnie nie są stosowane w budownictwie mieszkaniowym lub edukacyjnym. Dotyczy to m.in.:
- fundamentów płytowych;
- stalowych ram portali;
- lekkich konstrukcji stalowych;
- paneli Arval;
- elementów stalowych chroniących okna przed warunkami atmosferycznymi;
- zastosowania systemu Vela Modular Building, składającego się z rozszerzalnego polistyrenu (EPS) wypełniającego lekkie elementy stalowe;
- zastosowania systemu Ikaya Future House, w skład którego wchodzi rdzeń EPS oraz wysoce rozciągliwa, siatka z drutu ocynkowanego, stanowiąca klatkę strukturalną;
- ogrzewania słonecznego.

Zbudowanie szkoły przyniosło również inne korzyści socjoekonomiczne dla regionu Mamelodi. Na każdym etapie budowy na jej terenie znajdowało się od 60 do 80 robotników, wszyscy oni wcześniej byli bezrobotni.

37 kobiet z okolicznych społeczności, które wcześniej zgłosiły się do pracy w szkole, wykonując zadania sprzątania i realizując program żywienia szkoły, wzięło udział w szkoleniu z zakresu uprawy warzyw. Warzywa uprawiane są w ogródku, w sześciu tunelach o niskim stopniu zastosowania technologii. Wykorzystywane są one w programie żywienia szkoły. Współpraca z ChemCity gwarantuje, że kobietom tym zapewniona zostanie pomoc w konserwacji tuneli.

Budżet
Budżet na budowę szkoły wynosił 34,8 milionów ZAR (bez VAT), co w przeliczeniu na EUR daje kwotę około 2,4 miliona. Uwzględniał on umeblowanie i wszystkie opłaty, jednak nie pokrywał kosztów dodatkowych prac z zakresu architektury krajobrazu dla całego placu budowy.

Prototypowy budynek w Mamelodi nie tylko demonstruje możliwość zastosowania stali na dużą skalę, dla różnych elementów budynku, ale dowodzi również, że stal może być wykorzystywana w sposób korzystny zarówno kosztowo jak i pod względem estetycznym.

Szkoła podstawowa Meetse-a-Bophelo będzie mieć znaczący wkład w życie społeczności lokalnej: fakt ten został doceniony przez jurorów jury South African Steel Award w 2010, gdzie projekt uhonorowany został nagrodą w kategorii „Budownictwo Społeczne”.

Szkoła Podstawowa Mandela Park w Slovo Park, Mthatha
Druga ze szkół wzniesionych w ramach realizacji tego projektu powstała w 2013. Zbudowana została bazując na prototypowym modelu szkoły w Mamelodi. Firma ArcelorMittal w RPA przekazała nowy budynek szkoły krajowemu Departamentowi ds. Edukacji Podstawowej w czerwcu 2013 roku.

Fundacja ArcelorMittal
Fundacja ArcelorMittal South Africa przeznaczyła środki w wysokości 250 milionów ZAR (około 17 mln EUR), na budowę w nadchodzących latach innowacyjnych budynków szkolnych z dominującą rolę konstrukcji stalowych. Szkoły te mają zostać wzniesione na obszarach, gdzie aktualnie znajdują się przede wszystkim niestabilne budynki szkolne wykonane z gliny.

Fundacja ArcelorMittal South Africa (RPA) wydaje 80% rocznego budżetu na projekty edukacyjne, włączając w to prowadzenie centrów naukowych w Sebokeng (Sedibeng Municipality), Saldanha (Western Cape) oraz Newcastle w KwaZulu Natal.

Tekst: adaptacja artykułu Fundacji ArcelorMittal South Africa

Powered by aware