Contact
Subscribe to our newsleter
Free Design Software
rfq rfq

PROJEKT I REALIZACJA


 • Johannesburg
 • Republika Południowej Afryki
 • Architekt:
  Afritects
 • 2009 - 2012
 • Klient:
  Johannesburg Property Company
 • Biuro inżynieryjne:
  Themba
 • Wykonawca:
  Group Five & Inkanyeli Projects
 • Fotograf:
  Leon Krige

SZCZEGÓŁY I LINKI


  Plan sytuacyjny
  Elewacje i przekrój
  Plany
  Karta produktu: Caïman

Teatr Soweto


Najnowocześniejszy teatr dla społeczeństwa: Teatr Soweto w Afryce Południowej wyróżnia się swoim charakterystycznym wyglądem i kolorystyką, ściany o podwójnej krzywiźnie stanowiły prawdziwe wyzwanie dla inżynierów. Poza kolorowymi płytkami ceramicznymi, na zewnętrznej części fasady zastosowano estetyczne panele Caïman firmy ArcelorMittal.

Teatr Soweto nie wygląda jak tradycyjny kompleks teatralny: składa się on z trzech osobnych sal teatralnych, różniących się między sobą rozmiarem i wyposażeniem. Te tak zwane „pudełka” mają rozmaite kolory oraz krzywizny, przez co bez trudu można je odróżnić z zewnątrz.

Te trzy bryły połączono wspólnym foyer; z dwóch stron otaczają je „ściany forteczne”, zaś dwa kilkupiętrowe budynki, gdzie mieszczą się pomieszczenia służbowe i które stanowią obramowanie dla tych sal, tworzą przestrzenie wewnętrzne przypominające ulice. Budynki te pełnią rolę muru, który „pracuje” zarówno w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej, dlatego też konstrukcyjnie kompleks stanowił prawdziwe wyzwanie dla inżynierów. Ten paraboliczny kształt bierze się z funkcji, jaką pełni budynek: instalacje serwisowe teatru na górnych piętrach wymagają więcej przestrzeni niż dostępne dla wszystkich partery.

Ogólnodostępny plac z przodu budynku został pokryty przypominającą namiot strukturą baldachimową, która zapewnia cień i może też być wykorzystywana jako miejsce nieformalnych performance’ów artystycznych.

Teatr w pudełku

Teatr wymaga odcięcia od świata zewnętrznego, zamkniętej przestrzeni tylko dla widowni i wykonawców. W świecie teatru jest ona znana jako black box (czarne pudełko).

W zniewolonym przez apartheid Soweto nigdy nie było oficjalnych teatrów. Artyści od wieków żyli jak Nomadowie i takie same były ich teatry: sale wykorzystywano w celu osiągnięcia wymaganego odizolowania od świata zewnętrznego.

Sale teatralne Teatru Soweto zapewniają miejsca siedzące dla 430, 180 i 90 osób. O ile główna sala posiada scenę końcową, kanał dla orkiestry, mechanizmy sceny i przyporę, dwie mniejsze są bardziej elastyczne; scenę i miejsca siedzące można zaadaptować według potrzeb.

3 budynki są pokryte płytkami ceramicznymi, w trzech kolorach – żółtym, niebieskim i czerwonym – dlatego też łatwo jest je odróżnić z zewnątrz. Różne odcienie i tony płytek sprawiają, że ściany są żywe, jaskrawe i przepięknie błyszczą w pełnym słońcu. Płytki zostały dostarczone i zamontowane przez lokalnych rzemieślników.

Z drugiej strony dwa zewnętrzne budynki pokryto stalą: ArcelorMittal Construction South Africa dostarczył panele Caïman na fasady tych budynków. Blachy stalowe nakładają się na siebie jak łuski i mienią się wieloma odcieniami złota.
 
Teatr dla ludzi
Teatr Soweto jest jedynym miejscem tego rodzaju w społeczności Jabulani. Głównym założeniem było wniesienie życia do miasteczka pełniącego głównie rolę „sypialni” – oraz wyjście ze sztuką do ludzi. Teatr wybudowany między dzielnicą mieszkaniową a dworcem kolejowym wrósł w krajobraz i stanowi charakterystyczny element codziennej trasy ludzi z domów do pracy.

Jest to budynek dla społeczeństwa, który powinien sprawić, że ludzie czują ze sobą kontakt i zachęcić ich do przeżycia sztuk scenicznych, głównie tradycyjnych form sztuki afrykańskiej, takich jak taniec, śpiew i poezja; program obejmuje także występy teatralne w stylu europejskim.

Zakrojone na szeroką skalę badanie lokalnych i międzynarodowych teatrów oraz konsultacje z teatrologami poprzedziły etap projektowania budynku, tak aby można było stworzyć nowoczesne centrum sztuki pełniące wielorakie funkcje, posiadające najwyższej klasy akustykę i oświetlenie.

Informacje dodatkowe:


Specjalista ds. teatru: Denis Hutchinson
Kierownik projektu: Settlement Planning Services (Setplan)
Główny Agent & Inspektor: QS Bureau
Instalacja elektryczna: CKR Consulting Engineers
Inżynieria mechaniczna: Ubunye Engineering Services
Akustyka: Pro Acoustic Consortium
Projekt konstrukcji (wytrzymałość na rozciąganie): Tension Structures

Tekst: Constructalia

Powered by aware