Contact
Subscribe to our newsleter
Free Design Software
rfq rfq

PROJEKT I REALIZACJA


 • Altishofen
 • Szwajcaria
 • Architekt:
 • 2010 - 2012
 • Klient:
  Galliker Transport AG
 • Biuro Inżynieryjne:
  Fent AG
 • Ochrona przeciwpożarowa:
  Sika
 • Zdjęcia:
  ArcelorMittal Construction Switzerland

SZCZEGÓŁY I LINKI


  Plan konstrukcji stalowej
  Stropy zespolone
  HISTAR®: stal o wysokiej jakości
  Kształtowniki i pręty walcowane na gorąco

Centrum samochodowe Galliker


W ramach rozbudowy swojego Centrum Samochodowego firma logistyczna Galliker dodała 7 pięter do istniejącego budynku w swojej siedzibie głównej w Altishofen w Szwajcarii. Wysoce funkcjonalna i wydajna konstrukcja budynku powstała w całości ze stali: kształtowniki strukturalne, częściowo z wysokojakościowej stali HISTAR® oraz stropy zespolone zostały wykonane i dostarczone przez ArcelorMittal.

W projekcie rozbudowy siedziby firmy Galliker Transport & Logistik AG nie chodziło wyłącznie o więcej miejsc parkingowych: celem było stworzenie nowoczesnego ośrodka logistyki pojazdów, włącznie z centrum przygotowawczym do mechanicznego i wizualnego przygotowywania nowych samochodów z zintegrowanymi obiektami, takimi jak myjnie i linie montażowe do wyposażenia i konwersji flot i serii pojazdów. Ponadto biura, magazyn części samochodowych i opon oraz 6 dodatkowych poziomów parkingowych dopełniają obrazu centrum samochodowego.

Aby powstało nowe centrum samochodowe przekształcono istniejący dwupiętrowy magazyn: zdemontowano dwa piętra i wybudowano 7 nowych. Celem było stworzenie wysoce funkcjonalnego, a przy tym estetycznego budynku, a głównym kryterium zarówno dla gotowego budynku, jak i w fazie budowy, była wydajność.

Na pierwszym piętrze nowego budynku obszar biurowy tworzy wspornik i wyróżnia się czerwoną elewacją. Pozostała część budynku jest pokryta fasadowym systemem blend, które chronią wnętrze przed deszczem, jednocześnie zapewniając wystarczającą wentylację, co jest bardzo istotne ze względu na przyjętą koncepcję przeciwpożarową.

Powierzchnia istniejącej konstrukcji wraz z 2 kondygnacjami i 7 dodatkowymi piętrami stworzyła prawdziwe wyzwanie w odniesieniu do długości dróg ewakuacyjnych, które przekroczyły normatywną wartość maksymalną. Dlatego też konstrukcja stalowa została zabezpieczona farbą pęczniejącą już w centrum wykończeniowym elementów stalowych, w celu uproszczenia obsługi na miejscu budowy. Dzięki temu zabiegowi nie była wymagana już żadna dodatkowa ochrona przeciwpożarowa, jak chociażby system spryskiwaczy.

Projekt pierwotnie rozpoczęto w 2008 roku, jednak ze względu na kryzys ekonomiczny został on wstrzymany do roku 2010, kiedy uzyskano pozwolenie na budowę.

Firma ArcelorMittal była zaangażowana od samego początku: ze względu na konieczność stworzenia lekkiej konstrukcji o maksymalnej zdolności do przenoszenia obciążeń, ArcelorMittal Construction Szwajcaria zaproponowało strop zespolony Cofraplus 60.

System stropowy, z płytami o całkowitej grubości 140 mm, ma masę mniejszą niż 2,5 kN / mkw przy użyciu normalnego betonu. Płyty stropowe o długości ponad 7,5 m zostały wstępnie perforowane, aby dopasować je do łączników sworzniowych belek stalowych. Aby zdążyć z napiętym harmonogramem oraz przyspieszyć kolejne etapy budowy pakowanie Cofraplus 60 odbyło się już fabryce ArcelorMittal, zgodnie z logistycznymi wymaganiami montażu na placu budowy.

Konstrukcja została wstępnie zaprojektowana przez ArcelorMittal Long Carbon Europe. Dzięki optymalizacji kompozytowych belek stropowych poprzez użycie HISTAR® - stali ArcelorMittal o wysokiej wytrzymałości –możliwe było znaczne zmniejszenie masy konstrukcji.

Stalowa konstrukcja, ze względu na swoją lekkość (mniej niż 300kg/m2), w połączeniu ze stropami zespolonymi okazała się być najlepszym rozwiązaniem w odniesieniu do specjalnych wymagań tego projektu. ArcelorMittal dostarczył łącznie 42.600 m2 powlekanych blach stropowych Cofraplus 60 oraz 2200 ton profili walcowanych na gorąco, z czego 415 ton to stal HISTAR® o jakości S460M.

To rozwiązanie wybrano spośród innych dzięki efektywności kosztowej oraz ze względu na napięty harmonogram budowy – dostawa i wzniesienie konstrukcji musiały zostać ukończone w zaledwie 24 tygodnie! Dokładne planowanie logistyczne oraz fakt, że konstrukcję stalową można było szybko wznieść zagwarantowały oddanie budynku zgodnie z planem.

Powered by aware