Contact
Subscribe to our newsleter
Free Design Software
rfq rfq

PROJEKT I REALIZACJA


 • Lucerna
 • Szwajcaria
 • Architekt:
  Współpraca: Daniele Marques & Iwan Bühler
 • 2010-2011
 • Klient:
  Miasto Lucerna
 • Wykonawca:
  Covra Metallbau (dach & fasada)
 • Zdjęcia:
  ArcelorMittal Construction Szwajcaria

SZCZEGÓŁY I LINKI


  Karta produktu: Blachy ścienne trapezowe
  Paleta kolorów Colorissime®

Nowe trybuny stadionu lekkoatletycznego Allmend w Lucernie


Podczas rekonstrukcji obiektu sportowego Allmend w szwajcarskim mieście Lucerna wygospodarowano miejsce na trybuny stadionu lekkoatletycznego. Projekt, architektonicznie zintegrowany z pozostałymi nowymi budynkami, został pokryty ścienną blachą trapezową firmy ArcelorMittal.

W 2009 roku stary stadion piłkarski Allmend, który od 1934 roku był stadionem klubu FC Luzern, został wyburzony ze względów bezpieczeństwa, a w jego miejscu stanął nowy, współczesny obiekt sportowy. Na kompleks składają się: nowy wielofunkcyjny stadion, trybuny i stadion lekkoatletyczny, obiekt sportowy z krytym basenem i centrum fitness, dwa wieżowce mieszkalne w kształcie koniczyny, wiele miejsc przeznaczonych na uprawianie różnych sportów oraz rozległy teren zielony.

Nowy kompleks sportowy, zaprojektowany przez Daniela Marquesa i Iwana Bühlera, wyróżnia delikatna architektura i łagodne kształty. Różne konstrukcje, w przeważającej części pozbawione ostrych zakończeń, wyznaczają spójną przestrzeń zewnętrzną.

Nowy stadion lekkoatletyczny w Lucernie sąsiaduje ze starym stadionem piłkarskim Allmend. W procesie rekonstrukcji kompleksu sportowego główny stadion także został wyburzony. Miasto Lucerna zleciło budowę nowej, nowoczesnej trybuny dla istniejące boiska lekkoatletycznego i okrągłej bieżni o długości 400 metró, usytuowanej od wschodniej strony nowego wielofunkcyjnego stadionu. Aby zintegrować nowe miejsce z pobliskim kompleksem, nie tylko zastosowano delikatne formy architektoniczne, ale również wykorzystano te same materiały i kolor.

Stal ArcelorMittal
Dach i elewacje nowych trybun stadionu lekkoatletycznego pokryto ścienną blachą trapezową typu 44/180, dostarczoną przez oddział ArcelorMittal Construction w Szwajcarii. Profile stalowe z obu stron zostały powleczone powłoką Hairexcel (60 μm), w tym samym złotym odcieniu co pozostała część kompleksu sportowego.  

Nowy stadion oferuje 1950 zadaszonych miejsc, co prawie dwukrotnie przewyższa liczbę miejsc, które były dostępne w poprzednim obiekcie. Na stadionie znajdziemy 80-cio metrową bieżnię składającą się z czterech pasów oraz piaskownicę do skoku w dal, zeskok do skoku o tyczce i różne pomieszczenia gospodarcze. Klub i pomieszczenia treningowe klubu lekkoatletycznego Lucerny znajdują się na parterze stadionu.

Stadion został otwarty latem 2011 roku, tuż przed oficjalną inauguracją nowego wielofunkcyjnego stadionu swissporarena, która miała miejsce we wrześniu 2011 roku. Dwa wieżowce mieszkalne i obiekt sportowy z krytym basenem i centrum fitness zostały otwarte w 2012 roku.

Powered by aware