Contact
Subscribe to our newsleter
Free Design Software
rfq rfq

PROJEKT I REALIZACJA

 • Genewa
 • Szwajcaria
 • Architekt :
  Bernard Tschumi, Véronique Descharrières, Joel Rutten, Alex Reid
 • 2001- 2004
 • Zleceniodawca :
  Vacheron Constantin
  Branch of Richemont International SA.
 • Biuro projektów :
  ARUP oraz SGI konstrukcja
 • Wykonawca :
  Instalacje HVAC: Enerconom; elektryka: Scherler; fasada: BCS; pejzażysta: Michel Desvigne; Mechanika: ARUP Nigel Tonks
 • Fotograf :
  Peter Mauss, ESTO, Vacheron Constantin

SZCZEGÓŁY I LINKI

Vacheron Constantin


Fabryka zegarków Vacheron Constantin, założona w 1755r, jest wytwórnią najstarszej i najbardziej prestiżowej marki zegarków na świecie.

Pragnąc zgrupować swój personel rozmieszczony w różnych miejscach, firma szwajcarska postanowiła zbudować całość biur i warsztatów w kantonie Genewy. Nowy kompleks, zaprojektowany przez Bernarda Tschumi, podkreślający stal rozciąga się na 10 000 m². Jego wspólniczka, Véronique Descharrières, nadzorowała realizację.

'Ponadczasowy kształt z naszych czasów'

W jaki sposób połączyć nowe technologie 21 wieku z inteligencją wieku rozumu za pomocą budynku łączącego siedzibę i fabrykę Vacheron Constantin, w jaki sposób zaproponować jednocześnie wizerunek ciągłości i nowości, poetyki i funkcjonalności? Takie były zapytania skierowane do projektantów.

Poetyka i metafora - odpowiedź architektów jest precyzyjna i całkowicie przystosowana.

'Proszę sobie wyobrazić cienki metalowy listek, z opracowaną powierzchnią, ażurowy, elegancki, łatwo się składający; jedna z jego dwóch powierzchni - która stanie się powierzchnią zewnętrzną - jest metalowa, druga jest połączona z drewnem: będzie to powierzchnia wewnętrzna. Proszę sobie wyobrazić konstrukcję nośną, drobną, wykonaną ze stali, lekko niesymetryczną, na której metalowy listek się zawinie zgodnie z geometrią konstrukcji.
Rezultatem tego rozwiązania jest przestrzeń - gładka i precyzyjna zewnątrz i ciepła wewnątrz. To nie jest obiekt zamknięty w sobie gdyż logika zawinięcia umożliwia obfite wnikanie światła na stronie północnej i jego filtrowanie na stronie południowej; obiekt poza tym lekko się otwiera aby wpuścić rzemieślników i zwiedzających.
Ruch terenu umożliwia dostrzeżenie metalowego spodu tej koperty: jest to parking, osłonięty ale otwarty na naturalne światło i krajobraz. Wycięcie ponad nim ujawnia spokojne patio. Koperta zapewnia wizualną i funkcjonalną ciągłość całości, od produkcji do zarządzania lub tworzenia.'


Ciekawostka, 'Perskie oko' architektów: w swoich notatkach architekci obliczyli, że waga stali z konstrukcji i z armatur jest równa wadze 12 milionów zegarków, z których każdy waży 100 gramów. Arcelor także odpowiedział 'perskim okiem' architektom: 'Aby wyprodukować 1200 ton stali, przetwarzamy odpowiednik 56 milionów puszek Coca-Coli', z których każda waży 21,7 gramów!


Tekst: Pierre Engel
Ekipa: Matteo Vigano, Cristina Devizzi, Jean Jacques Hubert, Antoine Santiard, Yann Brossier, Ludovic Ghirardi, Nicolas Martin, Phu Hoang, Jane Kim, Jonathan Chace, Adam Dayem, Robert Holton, Valentin Bontjes van Beek, Michaela Metcalfe, Justin Moore, Allis Chee, Joel Aviles, Liz Kim

Vacheron Constantin - Siedziba międzynarodowa
Branch of Richemont International SA.
Genewa - Szwajcaria


Strona WWW Vacheron Constantin:
http://www.vacheron-constantin.com
Zdjęcia:
Peter Mauss, ESTO, Vacheron Constantin, UGINE & ALZ.

Powered by aware