Contact
Subscribe to our newsleter
Free Design Software
rfq rfq

PROJEKT I REALIZACJA

 • Liverpool
 • Wielka Brytania
 • Architekt :
  Wilkinson Eyre
 • 2005-2008
 • Zleceniodawca :
  Urząd Miejski Liverpool
 • Biuro projektowe :
  Tragwerk: Buro Happold, M&E: Faber Maunsell
 • Wykonawca :
  Bovis Lend Lease
 • Fotograf :
  1-4, 9-14: ©ACC Liverpool
  4-8, 16: © H. Königsmaier, Pflaum & Söhne

SZCZEGÓŁY I LINKI


  Układ paneli elewacyjnych
  Szczegóły paneli elewacyjnych
  Ognioodporne panele Ondafibre Pflaum z wełną mineralną typu FI.

Kompleks ACC Liverpool


Ze względu na swoje położenie nieopodal historycznego portu Liverpool, który w 2004 roku został umieszczony na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO, wysoka jakość architektoniczna stała się jednym z najważniejszych wymagań przy budowie kompleksu ACC Liverpool. Panele elewacyjne Ondafibre Pflaum z wełną mineralną typu FI zapewniają odpowiednią estetykę.

Na niewykorzystanym kawałku lądu przy King’s Dock, w bezpośrednim sąsiedztwie portu Liverpool, jako jeden z elementów planu regeneracji miasta wybudowane zostało jedno z najbardziej wielofunkcyjnych centrów kongresowych w Europie, bezpośrednio połączone z halą widowiskową.

Konstrukcja architektoniczna przypomina motyla lądującego na wodzie. Echo Arena to wielofunkcyjna hala o pojemności 10.000 miejsc siedzących, która poprzez półprzezroczystą galerię jest bezpośrednio połączona z centrum konferencyjnym BT Convention Centre. Różnorodne obszary funkcyjne kompleksu, zaprojektowane w postaci wizualnie ujednoliconych form, tworzą nowe miejsca użyteczności publicznej o niepowtarzalnej formie, stanowiące przestrzeń dla sztuki i innych rodzajów działalności.

Kompleks budynków ma niewielką wysokość, aby nie ograniczać widoku otaczającego obszaru, stanowiącego światowe dziedzictwo UNESCO, i nabrzeża. Z tego powodu większość instalacji kompleksu ACC Liverpool musiała zostać zbudowana pod ziemią.

Jeszcze dwadzieścia lat temu budynek nie mógłby zostać zbudowany w ten sposób; jego projekt i forma zostały oparte na najnowocześniejszych skomputeryzowanych technologiach projektowych i budowlanych.

Fasada
Fasada została wykonana ze stali i szkła. Obwód systemu elewacyjnego ze stali tworzy górne zamknięcie fasady z zaokrągloną krawędzią na końcu połączenia z dachem głównym. Firma Pflaum & Söhne Bausysteme produkuje niepalne elementy z wełny mineralnej z zasłoniętym mocowaniem typu Pflaum FI. Zewnętrzna powierzchnia paneli jest gładka; grubość blachy wynosi 0,75 mm, przy całkowitej grubości 60 mm, szerokości 1000 mm i maksymalnej długości 14 m. Poza tym, zastosowane zostały specjalne elementy narożnikowe.

W jednej części fasady w obszarze wejściowym zastosowano panele Pflaum module4, w przypadku których nie są widoczne żadne przerwy na złączach poprzecznych.

Stalowa fasada musi nie tylko spełniać wymagania estetyczne, wynikające z bezpośredniego otoczenia światowego dziedzictwa kultury, lecz przede wszystkim posiadać odpowiednią wytrzymałość w odniesieniu do morskiego klimatu oraz agresywnego działania korozyjnego piasku i soli.

Pod stalową fasadą przeprowadzona jest jako pasmo pośrednie fasada gazowa z nadrukiem sitodrukowym. Każda szyba jest specjalnie przycięta, a 22 z wszystkich paneli szklanych są wymienne. Z zewnątrz szyby są nieprzejrzyste, a widok od wewnątrz jest różny w poszczególnych obszarach kompleksu.

Zależnie od pełnionych funkcji, kompleks jest oszklony pojedynczo (wokół hali widowiskowej) dwu- lub trzykrotnie (BT Convetion Centre).

Dach kompleksu ACC Liverpool wyróżnia się zarówno swoimi rozmiarami, jak i położeniem: konstrukcja dachu o grubości 40 mm działa jak podwójne oszklenie, a powietrze gromadzące się pomiędzy warstwami stanowi izolację cieplną.

Zakresy funkcjonalności
Echo Arena jest szczególnie podatną na zmiany halą widowiskową posiadającą ponad 10.000 miejsc siedzących, która zależnie od zapotrzebowania może zostać dopasowana do różnych wydarzeń.

Centrum kongresowe BT Convention Centre dysponuje audytorium na 1350 miejsc siedzących oraz powierzchnią wystawową 7500 m2. Także w tym przypadku wielofunkcyjność odgrywa ważną rolę. Audytorium może zostać podzielone na liczne mniejsze pomieszczenia, które mogą zostać wykorzystane w celu organizacji wszelkiego typu konferencji i kongresów.

Kompleks ACC Liverpool posiada poza tym plac użyteczności publicznej, parking na 2600 samochodów osobowych i 96 pokoi hotelowych.

Nowoczesne centrum rozrywkowe stało się szybko nowym symbolem przebudowanego portu w Liverpool i posłużyło jako główne miejsce organizacji imprez związanych z uroczystościami z okazji mianowania Liverpoolu Europejską Stolicą Kultury w 2008 roku.

Długotrwała koncepcja
ACC Liverpool jest jednym z nielicznych w Europie „zielonych” centrów organizacji imprez. Jako jedyny na terenie Wielkiej Brytanii, kompleks budynków otrzymał certyfikat BREEAM (BRE Environmental Assessment Method) z oceną „bardzo dobrą” i został wyróżniony złotym certyfikatem Green Business Tourism Scheme.

Dzięki szczególnie pieczołowicie przygotowywanemu projektowi, przyjęciu najbardziej energooszczędnych i ekologicznych kryteriów, emisja CO2 z budynków BT Conference Centre została zmniejszona o połowę, a zużycie elektryczności jest mniejsze o 20% w porównaniu z podobnymi budowlami tego rodzaju. Zagadnienia dotyczące optymalizacji energii zostały uwzględnione na wszystkich etapach projektowania izolacji i systemów wentylacyjnych, a wysoce wydajne oświetlenie jest sterowane detektorami ruchu. Pięć cichych turbin wiatrowych na nabrzeżu zapewnia dodatkowe zasilanie kompleksu ACC Liverpool w energię.

40% zużycia wody w urządzeniach WC pokrywane jest za pośrednictwem zbieranej na dachu wody deszczowej, a galeria stanowiąca połączenie obu budynków obejmuje nadmuchiwaną powietrzem dwuwarstwową powłokę plastikową, która gwarantuje, że budynek pozostanie chłodny latem i ciepły zimą.


Tekst: Constructalia by ArcelorMittal

Powered by aware