Contact
Subscribe to our newsleter
Free Design Software
rfq rfq

PROJEKT I REALIZACJA


 • Abu Dhabi
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie
 • Architekt:
  Benoy Architects
 • 2008 - 2010
 • Klient:
  Aldar Properties
 • Biuro inżynieryjne:
  Ramboll
 • Wykonawca:
  Besix
 • Zdjęcia:
  Ferrari World Abu Dhabi

SZCZEGÓŁY I LINKI


  Karta produktu: Rury okrągłe i kształtowniki zamknięte
  Przewodnik materiałowy ARVAL: Hairplus i Hairexcel

Park rozrywki Ferrari World Abu Dhabi


Otwarty w 2010 roku Ferrari World jest największym na świecie zadaszonym parkiem rozrywki, charakteryzującym się ogromną, czerwoną konstrukcją dachu. Stanowiła ona wyzwanie architektoniczne na wszystkich poziomach i ze względu na swoją skalę, położenie oraz przeznaczenie, wymagała rewolucyjnego projektu. Zespół ekspertów z ArcelorMittal International Construction Projects Team zapewnił wsparcie techniczne oraz wiedzę – a także rury stalowe do konstrukcji dachu.

Znajdujący się pod wspaniałym czerwonym dachem w sercu wyspy Yas pierwszy park rozrywki Ferrari stanowi największą atrakcję w swoim rodzaju. Park oddaje hołd branży: pasji, doskonałości, osiągom i innowacjom technicznym, które Ferrari wniosło w ciągu wielu lat i które obecnie reprezentuje. Aby pomieścić ten najwyższej jakości kompleks rekreacyjny, światowej sławy firma architektoniczna Benoy stworzyła budynek, który odzwierciedla obłą formę Ferrari, gdzie bezpośrednią inspiracją były klasyczne profile boczne karoserii Ferrari GT o podwójnym wygięciu.

Ze względu na kształt wyspy oraz umiejscowienie Ferrari World Abu Dhabi w pobliżu lotniska, budynek został pomyślany jako bardzo prosta, „mocno trzymająca się ziemi” forma, wyrastająca z krajobrazu płynnymi liniami jak czerwona wydma piaskowa. Wyróżniająca się wizualnie forma oraz kształt stanowi zwieńczenie toru Yas Marina, zaś ze względu na swoje położenie, smukły kształt oraz piękno budynku mogą być podziwiane przez wszystkich przejeżdżających obok lub przelatujących nad wyspą. Budynek stanowi prawdziwy architektoniczny wyraz wartości samej marki Ferrari.

Budynek zapewnia 176.000 m2 łącznej przestrzeni użytkowej, na 3 poziomach, na działce liczącej ponad 700.000 m2, zaś sam park rozrywki zajmuje 86.000 m2. Budynek znajduje się 50 metrów nad poziomem morza, zaś centralna, strzelista kolejka sięga 62,5 metra i jest najwyższą dozwoloną budowlą w obszarze lotniska.

Ikoniczny dach

Łączna powierzchnia dachu wynosi 200.000 m2, średnica ponad 700 metrów, a obwód 2.200 metrów. Logo Ferrari na dachu ma 65 metrów długości, a jego łączna powierzchnia to 3.000 m2, co stanowi tym samym największe logo Ferrari stworzone w historii.

Oprócz rur stalowych wykorzystanych w konstrukcji dachu firma ArcelorMittal dostarczyła również powlekaną organicznie blachę stalową na pokrycie dachu: blachę powlekaną Hairplus 25/10 wykorzystaną w panelach ażurowych na powierzchni  91.000 m2 oraz Hairexcel 60/15, która została wykorzystana w panelach nie perforowanych na powierzchni  90.500 m2. Ponadto eksperci z zespołu ArcelorMittal International Construction Projects Team zapewnili doradztwo techniczne.

Do konstrukcji dachu, który został ukończony trochę więcej niż rok po rozpoczęniu budowy, wykorzystano ponad 12.000 ton stali. Budowę całego budynku ukończono w dwa lata.

Kosztowna, wysoka na 48 metrów konstrukcja dachu jest podkreślona ogromnym, oszklonym lejkiem podobnym do kryształu, mającym 100 metrów średnicy na szczycie i zwężającym się do zaledwie 17 metrów średnicy u podstawy.

Centralny dach lejowy jest podparty na 12 głównych kolumnach, które tworzą 12-ramienną gwiazdę arabską, której wzór jest wykorzystywany do opisania podstawowej geometrii całkowitej powierzchni dachu i która sięga dalej łącząc się z główną, pochyloną fasadą. Stalowy dach jest bardzo dobrze izolowany, fasada zewnętrzna jest wykonana z wydajnego szkła w celu zmniejszenia obciążeń termicznych oraz oślepiania.

Park rozrywki marki


Ferrari World Abu Dhabi oferuje ponad 20 kolejek, włącznie z najszybszą na świecie kolejką „Formula Rossa”. Stanowi on główną atrakcję na 2.500 hektarach wyspy Yas przeznaczonych na wypoczynek, rozrywkę oraz styl życia Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Powered by aware